Nejinak je tomu i v AVX, stále největším lanškrounském zaměstnavateli. Firma se v posledních letech zásadně proměnila. Od masivní výroby více než 100 milionů tantalových kondenzátorů týdně přešla na výrazně sofistikovanější výrobu menších sérií šitých na míru jednotlivým dodavatelům. Tento proces přináší nejen výrazně vyšší přidanou hodnotu, ale i potřebu silného vývojového týmu. Jenže parafrázovanými slovy klasika lze konstatovat: "Zdroje nejsou". Vedení firmy se proto rozhodlo nesedět s rukama v klíně a jít problému naproti. Ředitel firmy Hynek Stejskal požádal v této souvislosti lanškrounského faráře Zbigniewa Czendlika, zdali by jim nepomohl s oslovením studentů Univerzity Pardubice. A tak vznikl nápad na besedu Věda a víra, při které si povídal ředitel AVX Hynek Stejskal s děkanem prof. Petrem Kalendou a Zbigniewem Czendlikem.
Ředitel AVX Hynek Stejskal představil nejen firmu, ale i město Lanškroun
Při debatě se ukázalo, že věda a víra nestojí antagonisticky proti sobě, ale že mohou být velmi blízko sebe a jedna druhou doprovází. "Bůh nám to dělá naschvál, že nám neodkryje nikdy všechno najednou. Ale možná je to dobře, protože nás to nutí dál a dál objevovat a přemýšlet," řekl například Zibi a připomněl, že historicky se věda a víra vždy úzce prolínaly. Když došlo čistě na otázku víry, zaznělo: "S vírou je to jako s láskou, dává životu drajf. Když jsem věřící, neznamená to ale, že jsem lepší člověk, jako nejsem lepší člověk, když se zamiluji." Že u toho bylo hodně legrace se dalo očekávat, ale došlo i na vážnější témata.
Mladé publikum se náramně bavilo
Téměř zaplněný přednáškový sál Chemicko-technologické fakulty ukázal, že to byl šikovný nápad, jak studentům představit nejen firmu AVX, ale i Lanškroun jako průmyslové, ale k životu velmi příznivé místo. Pro současné studenty mohlo být setkání hozenou rukavicí, protože ve slovech Hynka Stejskala se jako červená nit neslo sdělení, že i na malém městě se dá dělat velká a zajímavá věda. Zároveň představil i kus svého osobního příběhu, který začal v roce 1994 po maturitě, když nastoupil na AVX jako operátor. "Mohl jsem sedět v hospodě a nadávat na poměry. Mně se ale podařilo dělat věci, které mě bavily a tím jsem se posouval dál."
Jestli takováto setkání přitáhnou mladé inženýry do Lanškrouna, ukáže čas. Už teď se ale někteří ze studentů zapojují do vývojových projektů AVX, což jsou první vlaštovky spolupráce Univerzity Pardubice s AVX. Půjde-li všechno dobře, je možné, že se obdobná setkání uskuteční na akademické půdě i jiných měst.
František Teichmann