Do 11. ročníku Amavetu se letos pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy přihlásilo cca 80 projektů ze všech představitelných vědeckých oborů. Projít všechny v hale SOŠ a SOU v Lanškrouně nebylo vůbec snadné a poreferovat o všech už vůbec možné není. Zaměřím se tedy jen na některá fakta. Do soutěže se letos přihlásily všechny základní školy z Lanškrouna a krom SZeŠ i obě další střední školy. Fantastické je, že soutěž má své lanškrounské sponzory, kteří mají možnost ocenit dle jejich výběru ty nejzajímavější studentské projekty. Letos tak učinily krom samotného města Lanškrouna také firmy AVX, Komfi, SOMA, Fortell, Schaeffler, Micro:bit a sympatické je, že představitelé elektrotechnických firem i samosprávy dokáží ocenit i práce mimo jejich obor, třeba ty z historie nebo potravinářství. Další skvělou věcí je, že žáci na svých projektech spolupracují nejen v rámci školy se svým učitelem, ale také s odbornými firmami, a tak dost často "přičichnou" ke skutečné technologii výroby i aktuálním problémům, které společnost řeší. Vojta Krejsa a Ondřej Pechanec z Vysokého Mýta tak pro firmu Contipro pracovali na zařízení, které mělo odhalovat zmetky ve výrobě náplastí s vrstvou kyseliny hyaluronové.
Vojta Krejsa a Ondřej Pechanec spolupracovali s firmou Contipro
Pro letošní ročník bylo zajímavé, že Ing. Stanislav Medřický CSc., hlavní organizátor festivalu, konstatoval vzrůstající kvalitu přihlášených prací. V krátkém rozhovoru mi řekl: "Jednoduché vysvětlení asi neexistuje, ale bude to určitě tradicí, kterou tady už Amavet má. Rozhodující jsou v tomto ohledu především učitelé, kteří se do práce se studenty pustí a mají už dostatek zkušeností s tím, jak žáky vést. Oni se musí naučit základy vědeckého způsobu řešení problémů, což je normálně škola vůbec neučí. Bohužel se s tím většinou setkávají až diplomanti na vysoké škole a to je strašně pozdě. Líbí se mi, že je tady vidět spousta skvělých nápadů a také spousta práce. To chci zdůraznit, pracovitost je velmi zásadní vlastnost, bez které se nedá dlouhodobý projekt realizovat. Ve škole se málokdy pracuje na dlouhodobých projektech, většinou pracují na něčem hodiny až den, tady se učí pracovat na tom třeba půl roku nebo rok. Máme tu třeba studenta, který už je tu sedmý rok a dělá na sedmém projektu. Někteří studenti spolupracují s ústavem akademie věd a hledají si vysokou školu tak, aby na ní mohli pokračovat dál na svých projektech, to je skvělé."
Zajímavé je, že studenti ve svých projektech reflektují také věci, které oni sami považují za důležité. Zabývají se třeba tím, co je ve škole stresuje, jak fungují školní kolektivy nebo otevřou téma nadváhy a obezity. Potěšující je, že už se objevují také projekty, které řeší tíživé historické momenty, jakým třeba byl odsud německého obyvatelstva po druhé světové válce.
Jednoznačně nejvíce dnes ale frčí využití 3D tiskáren, výroba robotů a testování kvality potravin. Co ocenili někteří ze zástupců místních firem, byl způsob prezentace. Ředitel AVX Hynek Stejskal se k tomu vyjádřil slovy: "Tohle my jsme neuměli a teprve jsme se to během života učili. Je to přitom jedna z nejdůležitějších věcí, bez které se ve vědě nelze obejít".
Jaroslav Karský převzal cenu od ředitele AVX Hynka Stejskala
A jak že je to s těmi estrogeny? Ve vodách v okolí Litomyšle se objevily. Do vod se mohou dostávat jak přirozeně, protože tělo každé ženy určité množství hormonů vyloučí, tak i prostřednictvím hormonální antikoncepce. Změny na vodních organismech tady nebyly zaznamenané. Odbourávání estrogenů je proces velmi složitý, ale v posledních letech se ukazuje, že by mohla pomoci třeba hlíva ústřičná. Modrá skalice, která se někde používá na likvidaci řas pak spolehlivě usmrtí také žáby a další obojživelníky, proto by se v přírodních nádržích užívat neměla.
Víte, že některé jogurty obsahují škrob a přitom to etikety neuvádí?
Více než polovina projektů postoupila do krajského kola, které proběhne v Pardubicích 7. - 8. března. Nejlepší práce v kategorii STŘEDOŠKOLÁK budou oceněné postupem do vyšších národních a mezinárodních kol. Nejúspěšnější realizátoři kategorie JUNIOR se mohou zúčastnit týdenní exkurze do Francie.
František Teichmann