Logo - Lanškrouské listy
  • Úvod
  • Kulturní dům
  • Reportáže
  • Rozhovory
  • Názory
  • Kultura a sport
  • Hotdog
  • Aktuality
Zpět

SITUACI BYTOVÉHO DRUŽSTVA UNION MÁ DOŘEŠIT DUBNOVÉ JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA

 Publikováno: 18. 05. 2026  František Teichmann


Zastupitelstvo jednalo dne 3. března 2026
První letošní jednání zastupitelstva otevřelo řadu témat. Mnohá vzbuzují silné emoce a také v nich jde o letité spory mezi koalicí a opozicí. To se týká třeba hospodaření v lesích, kde panuje shoda, že je potřeba udělat audit, ale už od září se řeší, jak by mělo vypadat jeho zadání. Kritika se objevuje také u stavěné Sportovní haly Lanškroun, která má mít výšku stropu přesně 8 metrů, což u části zastupitelů, ale asi i samotných volejbalistů nenaplňuje původní očekávání. Třaskavý problém, na který se zadělalo před více než dvaceti lety, vyplynul z převodu 51 % podílu města na bytové družstvo Union. Zatím to vypadá tak, že nějakou, byť relativně malou částku bude muset družstvo zaplatit.
 
Nová lávka zvýšila bezpečnost pro běžce i chodce na krytickém místě u silnice ve směru z Lanškrouna na Jakubovice

Každopádně platí, že stávající zastupitelstvo se sejde do voleb už jen třikrát a pak začne pracovat v novém složení. Uvidíme, jestli se po podzimních volbách atmosféra zastupitelstva posune k větší míře spolupráce a pozitivnější atmosféře.
RADA MĚSTA
Stanislav Popelář přečetl zprávu z rady města, která se v uplynulém období od minulého zastupitelstva sešla čtyřikrát. Mimo jiné rada rozhodla, že prodej stavebních parcel v lokalitě Za Střelnicí II. 4 etapa budou prodávané formou elektronické veřejné dražby s vyvolávací cenou v rozmezí 1,9 – 2,9 mil. Kč včetně DPH.
Rada řešila způsob převodu 40 % podílu Sportovní haly Lanškroun na Pardubický kraj.
Rada rozhodla o rekonstrukcích bytů na ulicích Havlíčkova a Nerudova. Oba byty s plochou cca 50 m2 budou renovované investicí ve výši cca 760 tis. Kč.
Rada schválila zadávací dokumentaci na veřejnou zakázku parkoviště u Koupaliště a dostavbu Domova pro seniory Lanškroun.
Rada schválila nákup 8 kusů svítidel a příslušenství pro KC Lanškroun za celkovou částku 732 tis. Kč. Podle dodatečných informací si nákup vyžádali sami účinkující a budou si pronájem světel platit. Osvětlení tohoto typu dokáže vyrobit jediná firma v ČR.
Rada podpořila pořízení a instalaci kamery do haly B. Modrého, která bude umožňovat streamování akcí a zápasů na internetu.
Rada schválila ceník výkupu dřeva na 1. čtvrtletí roku 2026.
Rada schválila tyto dotace:
165 tis. Kč Charita Ústí nad Orlicí; 80 tis. Kč Nízkoprahové centrum Lanškroun; 78 tis. Kč společnost Laxus; 28 tis. Kč Centrum soc. péče Ústí nad Orlicí; 165 tis. Kč Skautské středisko Zubr a Dikobraz; 145 tis. Kč TJ Sokol D. Třešňovec; 100 tis. Kč Restaurování vitráží kostela sv. Máří Magdaleny; 10 tis. Kč oprava hrotnice kostela sv. Václava
Rada podpořila konání MZM Kyocera AVX Components 2026 v termínu 22. – 24. 5. 2026
Rada města doporučila ZM schválit nový jednací řád s účinností od 4. 3. 2026. Tento řád by měl již umožnit distanční přítomnost zastupitelů na jednáních, a to včetně hlasování.
DISKUSE KE ZPRÁVĚ Z RADY
Zastupitel Martin Košťál opět upozornil na to, že není splněn úkol, který říká jak a kdy mají být zveřejňovány zprávy z rady města. Jako příklad uvedl, že zápis z rady města ze 4. února byl zveřejněn až v den konání zastupitelstva 3.3.
ZADÁNÍ AUDITU V MĚSTSKÝCH LESÍCH VYVOLÁVÁ KONTRAVERZE
Zastupitel Brýdl otevřel téma auditu v městských lesích. Připomněl, že na minulém zasedání zastupitelstvo zadalo radě úkol zadat audit, který by prověřil a zhodnotil hospodaření v městských lesích. Úkol vznikl na základě kritické zprávy kontrolního výboru, který shledal na správě lesů četné nedostatky. Hynek Brýdl se zeptal radního Vítězslava Seidla, co v této věci udělal. Pan radní odpověděl, že se na radě dohodli, že zadání bude formulovat kontrolní výbor, tak aby následně nebylo kritizováno, že je to „blbě“.
Na to reagoval zastupitel Jiří Kráčmar, vedoucí kontrolního výboru. Odpověděl, že je zaskočen tím, že by byl výbor něčím zaúkolován a doslova řekl, že to není pravda a pak popsal, co se dělo: „30. prosince odešla panu Košťálovi zpráva, ve které byl návrh zadání auditu. Pak Košťál ho následně připomínkoval, ač ve zprávě nebyl k tomuto vyzván a ni jinak informován o tom, jak má s materiálem naložit. Další měsíc se nic nedělo a 5. února jsem obdržel tentýž text, jako pan Košťál už 30.12. Aniž by tam byla, byť jediná připomínka pana Košťála zapracovaná“. Připomněl, že usnesení zastupitelstva pověřilo radu města k tomu, aby zajistila audit hospodaření v městských lesích v letech 2020–2025. A to nezávislým odborníkem s důrazem na období, kdy správcovství zajištovala firma Lesy Jedlí s.r.o., současného správce. Pan Kráčmar vyhodnotil aktivitu rady jako liknavou a vyzval vedení města, ať férově přizná, že se jí do toho před volbami nechce. Starosta Vetchý řekl, že 11. března budou na radě města probrány podklady pro zadání auditu s tím, že bude zahrnovat celé období posledních deseti let.
Na to později zareagoval Hynek Brýdl s tím, že nerozumí tomu, proč rada řeší desetiletý lesní plán, když zadání od zastupitelstva znělo jinak. Připomněl, že starosta Vetchý slíbil, že k přípravě zadání auditu přizve zástupce opozice, kteří jsou odborníky na lesy.
Jindřich Marek navázal kritikou hospodaření v lesích, kde podle něho neprobíhá fyzická kontrola sortimentu ani množství dřeva a zopakoval, že nejsou k dispozici odvozové lístky, které mají být základním kontrolním dokladem hospodaření v lesích.
Radim Vetchý vysvětlil, že v lesích v posledních letech probíhala jen kůrovcová a nahodilá těžba. Možnosti těžby v městských lesích za posledních deset let nebudou podle něho naplněné. Popsal, že těžbu kontroluje odborný lesní hospodář (OLH), který dává zadávací listy a označuje stromy, které se budou těžit. Následně podle něho vše kontroluje pila. „Od pana Vaculíka vím, že má veškerou evidenci označeného a vytěženého dřeva“, konstatoval starosta Vetchý. Zastupitel Roman Bureš v reakci sdělil, že podle paní tajemnice i pana Vaculíka má na starost sortimentaci dřeva OLH, ale ve smlouvě to není prý uvedeno. „Ve smlouvě není také nic o tom, že by měl OLH kontrolovat odvoz dřeva, jen maximálně do 5% celkové těžby“, popsal pan Bureš.
NOVÁ MĚSTSKÁ SPORTOVNÍ HALA BUDE VYSOKÁ OSM METRŮ
Dále otevřel Jindřich Marek téma Sportovní haly Lanškroun, která se právě buduje naproti hale B. Modrého. Podle něho měla hala naplňovat parametry haly na extraligu, ale bude ve výsledku nižší, než je současná hala na Střelnici, kde je výška stropu 8,06 m. Podle místostarosty Strnada jsou všechny požadované parametry haly naplněné a výška stropu bude přesně 8 metrů. Dále uvedl, že halu budou využívat žáci středních i základních škol.
Zastupitel Marek se dále ptal na novou hasičskou zbrojnici. Starosta Vetchý odpověděl, že se nestaví, protože nebyl vypsán dotační titul. Ten by podle jeho informací měl být vypsán v příštím dotačním období. Hasiči situaci znají a sami jsou aktivní ve vyhledávání možností financování. Na to návazně reagoval Hynek Brýdl, když připomněl, že i výstavba sportovní haly měla být realizována za podmínky získání dotace. Město žádalo o dotace z NSA na halu pro míčové sporty i MŽP na pasivní budovu, ale ani v jednom případě nebyla žádost úspěšná. Následně bylo deklarováno, že budovu podpoří dotací Pardubický kraj. Zde Hynek Brýdl zopakoval veřejný závazek dotace, podle něho pan hejtman Netolický tento příslib zopakoval ještě v září 2025. Rada Pardubického kraje však žádnou dotaci neschválila. Následně se změnila dotace na odkup 40% haly Pardubickému kraji. Zaznělo také, že údajně dotace z NSA nedopadla proto, že výška stropu nedosahovala 9 metrů, což měla být podmínka dotace. Místostarosta Strnad reagoval informací, že NSA vypisuje 2 dotace na haly u té první je nutná výška minimálně 12 metrů. Druhá dotace na městské haly stačí výška 7 metrů a vyloučil, že by nepřidělení dotace souviselo s výškou haly a dodal: „Podle mě je ta debata zbytečná, protože hala bude pro volejbal perfektní. Díval jsem se na trendy v pravidlech a plánuje se, že pokud se balón dotkne stropu, tak už to bod automaticky nebude, ale naopak se bude hrát dál“.
Hynek Brýdl dodal, že nerozporuje, že hala bude pro sport v Lanškrouně přínosem. Ale ví, že i volejbalistům se zdá nízká. Na to reagoval Radim Vetchý: „Hala se staví přesně podle parametrů volejbalistů a od začátku byla koncipována na 300 diváků. Můžou se zde hrát zápasy 1 ligy žen i mužů a extraliga mládežnických kategorií“. Řekl také, že 22. května 2025 se řešilo rozpočtové opatření na halu a když se zastupitel Kráčmar ptal, jak bude hala financována, odpověděl, že spoluvlastníkem haly bude Pardubický kraj.
Josef Fuchs reagoval na námitky opozice dotazem, proč se o výstavbu nezajímala včas a řeší připomínky, když je pozdě. Podle něho byl projekt haly k dispozici na internetu od jara 2024. Hynek Brýdl obratem odpověděl, že vedení města po volbách slibovalo komunikaci s opozicí, která ale neprobíhala. Očekával, že takhle velký projekt město představí a bude o něm diskutovat. Místostarosta Strnad pak dodal: „Stavíme to pro naše děti ku prospěchu sportu a s ambicí, aby se tu hrály sporty, které zatím nemáme, třeba basketbal“.
Zastupitel Tomáš Resler dodal, že od volejbalistů vždycky slyšel, že chtějí halu vyšší a širší a teď je už jasné, že hala vyšší nebude. Na téma haly ještě zaznělo, že provoz budou zajišťovat TS Lanškroun a ostrý provoz je plánován od 1. 1. 2027. Také biotop budou provozovat TS Lanškroun. I zde se plánuje provoz až od sezóny 2027, protože stavba bude dokončená koncem srpna 2026. Podle místostarosty Smoly bude vstupné obdobné jako v okolních biotopových koupalištích cca 50–80 Kč.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice informovala o tom, že skončil zkušební komisař pan Martínek, který odešel do penze. Mluvila také o realizaci řady investičních akcí, na kterých úřad, a především odbor Investic a majetku intenzivně participuje. Postěžovala si na zátěž úřadu vyplývající velkého množství žádostí o informace podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím.
I.VSTUPY VEŘEJNOSTI
PŘEVOD MAJETKU Z MĚSTA NA DRUŽSTVO UNION
Paní Vernerová, která zastupuje bytové družstvo Union, se ptala na žádost družstva o bezplatný převod podílu města na družstvo a následný převod majetku do osobního vlastnictví družstevníků. Sdělila, že dodnes nemá odpověď, ač podle informací právničky jí měl dneska od starosty dojít e-mail s právním stanoviskem.
Starosta Vetchý popsal, že s paní Vernerovou měl cca 5 setkání. Rada podle něho z důvodu prodlení prodloužila lhůtu, do kdy lze celou problematiku řešit. Sdělil, že situace je velmi složitá a vysvětlili, že ani pan Joukl, který zastupuje město, ani paní právnička nechtějí družstevníky zatěžovat náklady na právní služby. Deklaroval dále, že se blíží řešení, které bude obdobné, jako v České Třebové, kde se řešilo podobný problém.
Paní Vernerová odpověděla, že stanovisko města žádá od prosince 2024. Podle ní je družstvo připravené zaplatit za pozemky, na kterých bytové domy stojí. Podle Starosty se jedná o doplatky ve výši cca 10 – 30 tis. Kč na bytovou jednotku podle její velikosti – 300 Kč/m2.
Do debaty se zapojil Martin Košťál, který byl v inkriminovaném období let 2003 - 2005 starostou města. Popsal, že smlouva mezi městem a družstvem Union nemá mít náležitosti, které by z dnešního právního pohledu měla mít. Protože na minulém zastupitelstvu zaznělo z úst starosty, že se dnes může schválit bezplatný převod na družstvo, přednesl vlastní návrh usnesení. „To, co navrhuji odpovídá principům dobré víry i zásadám hospodárného nakládání s veřejnými prostředky. Je to úkol pro městský úřad, aby připravil dohodu o narovnání mezi městem Lanškroun a bytovým družstvem Union“, řekl Martin Košťál a navrhl, aby smlouva obsahovala bezplatný převod spoluvlastnického podílu města na družstvo Union. Současně by družstvo od města odkoupilo pozemky, na kterých bytové domy stojí, a to za jednotkovou cenu 150 Kč/m2, tedy tehdy obvyklou cenu. Považuje to za elegantní řešení, které odpovídá tomu, jak to bylo před dvaceti lety myšleno.
Jen podotýkám, že tehdejší smlouvu mezi městem s největší pravděpodobností neprojednala rada ani zastupitelstvo a v textu smlouvy bylo napsané, že město převede podíl 51 % na družstvo Union, ne však bezplatně. V současné době představuje částka 51 % cca 81 mil. Kč.
Starosta Vetchý v reakci na návrh Martina Košťála zasedání zastupitelstva přerušil dvacetiminutovou přestávkou. Po ní paní právnička sdělila, že nejprve je nutné procesně hlasovat, aby se usnesení dostalo na program dnešního zasedání. Následně starosta Vetchý propojil zasedání zastupitelstva s právníkem panem Jouklem, který problematiku převodu podílu na základě schválení zastupitelstva okomentoval. Podle něho bylo škoda, že se slovo bezplatně nedostalo do smlouvy a smlouva tehdy neprošla hlasováním zastupitelstva. Vyjádřil názor, že nevidí důvod, proč by se mělo o bezplatném převodu pana Košťála dnes hlasovat, když ještě není materiál doprojednán na Ministerstvu vnitra, což by mělo proběhnout za nedlouho. Pan Joukl také deklaroval, že zadání města od začátku bylo takové, aby doplatek družstva byl co možná nejmenší. Vysvětlil, že při převodu majetku musí být cena obvyklá, nebo musí být jasně zdůvodněná, proč je nižší. Pokud není cena nižší zdůvodněná, bylo by usnesení v rozporu se zákonem. Doporučil proto, aby se posečkalo na výsledek projednání věci na ministerstvu vnitra, který bude závazný a vše by se definitivně mohlo odhlasovat na dubnovém zastupitelstvu.
Na to starosta Vetchý navrhl upravit usnesení pana Košťála tak, aby obsahovalo možnost převést podíl města na družstvo Union bezplatně nebo za úplatu na základě výsledku jednání na ministerstvu vnitra. Právní zástupce Joukl tuto variantu pochválil. Podotkl, že na základě stanoviska ministerstva a jednání se zástupci družstva Union připraví řešení, které jako advokát podepíše a bude za něj ručit. Zaznělo také, že tehdejší zastupitelé podali nedávno čestné prohlášení, ve kterém potvrdili že smlouva byla myšlena jako bezplatný převod majetku města na Družstvo, ač tam slovíčko bezplatně chybělo. Toto usnesení bylo 13 hlasy schválené. Tuto skutečnost okomentoval pan Joukl: „Děkuji za toto řešení, ve kterém zvítězil zdravý rozum“.
Na telefonický dotaz mi starosta Vetchý řekl, že jednání na ministerstvu vnitra proběhlo a ministerstvo postup pana Joukla shledalo jako správný. Pro další vývoj bude potřeba setkání zástupců bytového družstva Union a představitelů města, kde se dořeší všechny detaily i varianty smlouvy. Naplánovaná jednání zatím neproběhla, neboť se z nich omluvila právnička paní Marvanová spolupracující s družstvem Union. Podle starosty Vetchého platí, že pokud dojde k dohodě mezi městem a družstvem, na dubnovém jednání by mohlo zastupitelstvo definitivní smlouvu o převodu podílu schválit.
MAJETKOVÉ ZÁLEŽITOSTI
V nich se probíraly především prodeje pozemků v majetku města soukromým vlastníkům. Nejvíce se diskutovala nabídka Pardubického kraje na odkup pozemku v areálu SZeŠ Lanškroun o ploše 650 m2. O něj projevil zájem majitel jednoho ze sousedních pozemků. Parcela je pro PK i zemědělskou školu zbytná, ale kraj nejprve oslovil město s nabídkou odkupu za cenu v místě a čase obvyklou. Pozemek je v územním plánu určen k občanské vybavenosti. Nelze na něm stavět rodinný dům, ale třeba služební byty ano. Hynek Brýdl i Jiří Kráčmar navrhli, aby město pozemek koupilo, což doporučila i majetková komise. Rada původně nedoporučovala pozemek do majetku města nabýt, ale na březnovém zastupitelstvo podpořilo tento zájem 16 hlasů.
ZPRÁVA Z MEDIÁLNÍHO VÝBORU
V ní se řeší příspěvek pana Pohana, který reagoval na článek Hynka Brýdla uveřejněný v Městských novinách Lanškroun. Pan Pohan s jeho závěry nesouhlasil a vysvětloval svůj postoj k významným investicím města v posledních letech. Jeho reakce však cca 2x přesáhla maximální rozsah definovaný statutem periodika, a tak nebyl uveřejněn. Zkrátit text pan Pohan odmítl.
V rámci tohoto bodu se na zastupitelstvu probíral počet znaků, které maximálně může mít jeden příspěvek. Aktuálně jde o rozsah 2500 znaků, což je cca plocha ¼ - 1/3 strany A4. Zastupitel Kráčmar se ztotožňuje s názorem, že jde o relativně malou plochu, která neumožňuje dostatečně popsat složitější problém a vést odbornou diskusi. Vedoucí mediálního výboru zastupitelka Lenka Ševčíková odpověděla, že se bude za nedlouho řešit status periodika za mediálním výboru a budou řešit i tento problém. Dodatečně také zaznělo, že na členství v mediálním výboru rezignoval k 11. únoru 2026 Matěj Brýdl. Ten byl z výboru odvolán zastupitelstvem již v červnu 2025, ale protože toho usnesení ministerstvo vnitra s některými dalšími body označilo za neplatné, de facto zůstával členem dál.
ZMĚNY JEDNACÍHO ŘÁDU ZASTUPITELSTVA
Potřebu změn odstartovaly problémy vyplývající z červnového zasedání ZM v loňském roce, kdy byla část usnesení odhlasována hlasy zastupitele, který byl tou dobou na dovolené a hlasoval distančně. Ministerstvo vnitra následně tato usnesení prohlásila za neplatná a bylo potřeba je schválit znovu, což se v září stalo. Proto vzniklo zadání, na základě kterého tajemnice úřadu Radka Ondriášová připravila změny řádu. Pojala to podle svých slov jako velkou revizi. Inspirovala se vzorovým řádem ministerstva vnitra, ale zapracovala do něj i další připomínky, čímž vznikl kompilát, který mělo zastupitelstvo schválit.
Hynek Brýdl tento návrh zrevidoval a navrhl úpravy, které by podle něho lépe řešily některé podmínky lanškrounského zastupitelstva a dle jeho vyjádření neomezovaly demokracii. Například chtěl zachovat omezení distanční účasti zastupitelů jen na výjimečné situace jako jsou třeba přírodní katastrofy nebo epidemie. Je proti tomu, aby se distanční účast zastupitele odehrávala třeba v případě dovolené. Uvedl dokonce, že může být distanční účast zneužitelná k „mechanismu moci“, za což považuje odhlasování usnesení nejmenším možným počtem 11 hlasů za podpory distančně hlasujících členů. Dále kritizoval časové omezení 1 minuty na vystoupení občana. To považuje za diskriminační, nedemokratické a nepraktické, třeba v případě vedení diskuse. Navrhl také, aby se termíny zastupitelstev naplánovaly už na konci roku a byly závazné s tím, že mimořádné zasedání může svolat starosta kdykoliv. Na závěr vyslovil přání, aby zastupitelé odhlédli od toho, že návrh předkládá on a hlasovali pro jeho návrh.
Verzi zastupitele Brýdla následně podpořili opoziční zastupitelé Jiří Kráčmar i Tomáš Resler. Ten ve svém vystoupení zmínil, že je mrzuté, že ani o tomto návrhu se nevedla široká diskuse, byť se to týká toho, jak budou v budoucnu zastupitelstva vedena.
Návrh Hynka Brýdla nebyl přijat, většina z jedenácti koaličních zastupitelů se zdržela. Následně byl stejným počtem schválen původně předložený návrh. Dodatečně vyšlo najevo, že některé dílčí nápady Hynka Brýdla byly do schválené verze jednacího řádu zapracovány, nicméně distanční účast zastupitelů i možnost jejich hlasování tam zůstaly. Hynek Brýdl odsoudil to, že bez jeho účasti a vědomí byly části jeho návrhů využity.
II.VSTUPY VEŘEJNOSTI
Pan Snítil opět vystoupil se složitým a těžko interpretovatelným vystoupením, ve kterém zopakoval některé své dřívější teze o špatné práci policie i soudu a pokračujících jednáních na různých úrovních státních institucí. Vše se týká kácení stromů v prostoru budovaného biotopu. Na výzvu pana Snítila reagoval pan Brýdl. Řekl, že nerozumí tomu, o co mu jde a s jeho postupem neustálého obviňování justice i policie nesouhlasí. Následně se k aktivitám pana Snítila negativně vyjádřil i zastupitel Kráčmar. Pan Snítil sdělil, že ho všichni zklamali a nikdo z nich není hoden být zastupitelem města.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Hynek Brýdl požádal o to, aby byly schválené termíny konání zasedání zastupitelstev v roce 2026. Návrh s termíny 29. 4.; 24.6.; 16.9.; a 16.12. zastupitelstvo schválilo.
Zastupitel Jiří Kráčmar otevřel téma poškozování běžeckých lyžařských tras okolo Bukové hory a Suchého vrchu, které dělají bezohlední chodci. Starosta Vetchý vysvětlil, že o tratě se zde stará DSO Orlicko s vedoucím panem Fialou. Popsal, že dobře vyřešili situaci v okolí Velké Deštné, kde začali značit a upravovat, jak běžecké tratě jen pro běžkaře, tak i tratě pro pěší. Také zaznělo, že město Lanškroun dlouhodobě přispívá na údržbu běžeckých tras částkou 10 tis. Kč za rok.
Místostarosta Smola popsal na dotaz zastupitele Kotyzy, jak se vyvíjí výstavba biotopu. Mluvil o instalaci nového krovu restaurace, nutnosti brzkého položení folie z důvodu prosakování spodní vody. Připravuje se informační systém, mobiliář i výsadba zeleně podle návrhu architektky. Zaznělo také, že se s otevřením biotopu se rozběhne i provoz restaurace, tu bude provozovat městská společnost Madoret. Parkoviště u koupaliště se aktuálně soutěží a už v červnu by mělo být hotové. Zastupitel Marek kritizoval, že budova restaurace byla v období zimy odkrytá bez střechy a vystavená vlivu mrazu a srážek.
František Teichmann


Galerie

Provozovatelem webu je TG TISK s.r.o., Lanškroun | E-mail: frantisek.teichmann@seznam.cz
Tvorba responzivních webových stránek - onemark.cz