Koalice totiž i bez těchto problémů neprožívá právě nejlehčí období. Bývalý člen rady Hynek Brýdl na kritice vedení města rozhodně nešetří. Popularitě rady neprospívá ani trpký humor, který zaznívá v souvislosti s účastí radního Popeláře na mezinárodních fórech věnujících se evropské integraci. Radní a šéf městské policie totiž současně na sociálních sítích sdílí názory dezinformátora a prorusky zaměřeného odpůrce pomoci Ukrajině Jindřicha Rajchla. Opoziční výtky vůči tomu, že právě takový člověk reprezentuje Lanškroun v zahraničí, tu nejsou poprvé.
Každopádně atmosféra na zastupitelstvu byla hustá tak, jak už dlouho ne!
ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Místostarosta Miloš Smola popsal, čím se rada zabývala na celkem pěti zasedáních. Krom jiného vzala na vědomí žádost společnosti BoDo & partners s.r.o. o poskytnutí slevy za užívání dětské ordinace v nové poliklinice a vyjádření Ing. Nejezchleba k problematice slev z nájemného. Rada také schválila výpůjčku boxu na shromažďování zdravotnického odpadu z léčení nebo prevence nemocí lidí na dobu neurčitou oblastní Charitě Ústí nad Orlicí. Později zaznělo, že schránka bude sloužit především veřejnosti. Rada také doporučila zastupitelstvu nabytí do majetku města části pozemku 8039 o výměře 7239 m2 za 6 137 174 Kč (cca 850 Kč/m2) v lokalitě Na Výsluní. Po připojení části městských pozemků se zde má dle slov starosty Vetchého v roce 2025 zasíťovat a připravit k prodeji 9 stavebních parcel.
Rada města doporučila zastupitelstvu prodloužit lhůtu ke splnění podmínek vyplývajících ze smlouvy o smlouvě budoucí kupní se společností Polyfunkční dům Pivovarské náměstí s.r.o. Rada města také schválila dar ve výši 5000 Kč za každé narozené dítě. Rada města schválila dotaci Fotbalovému oddílu Lanškroun ve výši 116 168 Kč za pronájem traktoru od společnosti TS Lanškroun. Rada města schválila dar ve výši 7997 Kč spolku Škola jinak Lanškrounsko na setkání uspořádaném za účelem podpory alternativních směrů ve vzdělávání v oblasti Podorlicko, Jesenicko a Hřebečsko, které se uskuteční 25. 3. 2024. Rada města schválila dotaci 10 tis. Kč Záchranné službě Pastviny na činnost tohoto spolku. Rada města také schválila zahraniční cestu do Dzierżoniówa delegaci ve složení Oldřich Strnad, Oldřich Řehák, Josef Fuchs a Miloš Smola. Na zahraniční cestu do polského Andrychowa pojedou ve dnech 13. – 16. 3. radní Vítězslav Seidl a Stanislav Popelář, a to v rámci evropského projektu zaměřeného na Posílení evropské identity v době krize. Rada města dále nařídila ředitelům příspěvkových organizací Romaně Kolderové (MŠ Vančurova), Ivě Skalické (DDM Lanškroun), Pavlíně Tovtíkové (jídelna Madoret), Milanu Valuškovi (ZŠ Smetanova) a Pavlu Vašíčkovi (ZUŠ Lanškroun) vypracovat koncepci dané příspěvkové organizace na období 2024 – 2030 v termínu do konce února 2024. Rada města také vyhlásila konkurzní řízení na ředitele ZŠ Dobrovského v Lanškrouně. Rada města dále schválila připojení Lanškrounu ke kampani Vlajka pro Tibet, která se uskuteční 10. března 2024.
DISKUZE K RADĚ MĚSTA
Jiřího Hurycha zajímalo, jak se zahraniční cesty personálně obsazují. Na to starosta Vetchý vysvětlil, že pokud někdo projeví zájem, pak jede. Na to zareagoval zastupitel Hurych tím, že ho zaujalo, že na zahraniční cestu zaměřenou na posílení evropské identity jede radní Stanislav Popelář. „Nic proti tobě, Stando, každý může mít názor, jaký chce“, konstatuje Hurych, ale pozastavuje se nad tím, že pan Popelář sdílí na svém sociálním profilu příspěvky odpůrců Evropské unie. Připustil však, že pokud je to proto, aby pan Popelář změnil názor a posílil svou evropskou identitu, je to v pořádku, pokud ne, nerozumí tomu, proč právě on má reprezentovat Lanškroun. Ještě ostřeji to komentoval zastupitel Brýdl: „Nerozumím tomu, proč mají opět jet pan Seidl a pan Popelář a chtěl bych se dotyčných pánů zeptat, co se od jejich minulé cesty do Bordeaux změnilo, když se vůči tomuto projektu vyjadřovali, řekl bych, pejorativně. Proč jedou znovu v rámci tohoto projektu reprezentovat město?“ A vysvětlil také, že tahle cesta bude město stát dost peněz, protože pořadatel nehradí ani jednu celou pozici delegace. Radní na jeho slova nereagovali. Později vyšlo najevo, že oba radní jedou do Polska na jednání o integraci na základě osobního pozvání starosty Andrychowa.
Ing. Marek zopakoval své výhrady vůči biotopu, jehož řešení se mu nelíbí. Myslí si, že by u občanů vyhrálo celoročně funkční čisté koupání. Postrádá harmonogram i bližší rozpočet biotopu a současně ho zajímalo, bude-li průchod skrz biotop celoročně uzavřený. Místostarosta Smola popsal, že v plánu je uzavření areálu pouze po dobu venkovní koupací sezóny, tedy od června do září. Mimo toto období by měl být areál pro veřejnost průchozí krom nočních hodin. Areál bude v noci osvětlen a bude z důvodu ochrany vybaven kamerovým systémem.
Zastupitel Marek dále upozornil na nedostatečné možnosti parkování ve městě. Jako příklad uvedl pivovarské náměstí, kde se připravuje stavba dalších bytů a potřeba parkování se navýší. Starosta Vetchý odpověděl, že se této problematice věnují a při každé rekonstrukci ulice se snaží přidat nové parkovací možnosti, kam až normy dovolí.
Pana Marka zajímala také investice do domova důchodců. V této souvislosti zmínil dotaci, která byla vypsaná v loňském roce právě na tento účel a pokrývala rozšíření kapacity až ze 100%. Zajímalo ho, jestli město dotaci využilo. Starosta vysvětlil, že vůči původnímu rozšiřujícímu návrhu vznesl námitku architekt původní stavby a věc se ještě nedořešila. Připustil však, že i kdyby námitku nevznesl, nestihl by se projekt připravit tak, aby bylo možné žádat.
LIDICKÁ ULICE SE BUDE OPRAVOVAT LETOS
Ing. Hurych se také ptal na opravu Lidické ulice. Starosta Vetchý popsal, že se počítá se začátkem realizace stavby v polovině letošního roku. Oprava by měla řešit cca 2/3 ulice od křižovatky s ul. Komenského až po most u Manin a skončit by měla nejpozději v prosinci. Oprava bude probíhat v součinnosti Pardubického kraje a města Lanškroun, které zajišťuje obnovu chodníků. Kraj podle starosty s realizací zatím počítá.
Tomáš Resler poukazoval na fakt, že zápisy z rady jsou k dispozici s velkým zpožděním a jsou extrémně stručné: „O 90% bodů se vůbec nediskutuje, to se mi nezdá!“ Myslí si, že pokud by zápisy byly pečlivější, může zastupitelstvo probíhat efektivněji a nebude třeba tolik se ptát. Zajímalo ho také, jestli se do projektu rekonstrukce Lidické ulice dostal pruh pro cyklisty, jak navrhoval. To starosta Vetchý nevěděl, ale slíbil, že to prověří.
Zastupitele Kráčmara zajímalo, jak rada bude řešit žádost společnosti Bodo & partners, která chce slevu z nájemného v dětské ordinaci a upozorňuje, že sleva by mohla mít precedentní efekt a žádost by mohli podat všichni lékaři. Zastupitel Kráčmar kritizoval desetitisícovou dotaci pro spolek Vodní záchranná služba Pastviny. Místostarosta Smola vysvětlil, že jde polovina částky z jeho fondu a on má pravomoc podpořit to, co uzná za vhodné. Do Lanškrouna pak záchranáři z Pastvin jezdí na prevenci. Starosta dotaci také podpořil a vyjádřil se v tom smyslu, že Pastviny jsou nedaleko a využívají je také lanškrounští občané.
Zastupitelka Švarcová není spokojená s možnostmi pakování před Albertem, kde se jí opakovaně nedaří najít volné místo, když si chce nakoupit. A po jednání s představiteli Albertu zjistila, že komunikace ze strany města na řešení situace vázne. Starosta Vetchý odpověděl, že společnost, Traxial – Mion s. r. o. , která vlastní budovu prodejny Albert, má zájem o vyčlenění patnácti parkovacích míst a doplnil: „Zvažujeme i další opatření na základě kterých by zákazníci Albertu parkovali zdarma. Variantou je i automat. Budeme o tom znovu jednat na radě města. Ve hře jsou i stavební úpravy a příprava nových parkovacích míst“.
Zastupitelka Švarcová otevřela také vztahy mezi Big Bandem Lanškroun a Kulturním centrem. Tedy konkrétně animozity dirigenta Josefa Pilného a Markéty Staňkové, ředitelky KC. Postrádala oblíbenou lanškrounskou kapelu na masopustu a ptala se, je-li to výsledek osobních vztahů. Místostarosta Strnad tuto domněnku nepotvrdil. „Na masopustu zpíváme od roku 2008 a začínáme být z té organizace smutní. Je tam znát nezájem a pociťujeme i špatnou komunikaci. Paní Jetmarová chce vyvolat jednání spolků o kompetencích KC Lanškroun a infocentra. Nikdo neví, kdo za co nese odpovědnost a nedostáváme odpovědi, nebo až poté, co si je vyžádáme“, dodala paní Švarcová, jako zástupkyně Lanškrounského smíšeného sboru a řekla ještě: „Všude jinde se k nám chovají podstatně vstřícněji“. Starosta Vetchý zmíněné jednání uvítal.
ZPRÁVA MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Ondriášová poněkud smutně konstatovala, že od 1. 1. 2024 běží už 4. výběrové řízení na volnou pozici na stavebním úřadu, tentokrát ale věří, že bude úspěšné. Výběrových řízení probíhá podle ní aktuálně hodně, ale většinou jde o pozice na místech, ze kterých odchází úředníci do penze.
Paní tajemnice připomněla také složitou přípravu rekonstrukce ulice Svatopluka Čecha i to, že se aktuálně řeší příprava projektu ekologické stability výběrem projektanta a výkupem pozemků. Úřad řeší také nákup sběrných nádob na tříděný odpad do rodinných domů. Úřad zaměstnává také projekt kybernetické bezpečnosti, který město předkládalo do Národního plánu obnovy. Zaměstnanci úřadu se také připravují na 19. duben na Den Země, kdy by měl být realizován fyzický rozbor směsného odpadu.
NOVELA STAVEBNÍHO ZÁKONA
Více se paní Ondriášová zastavila také u novely stavebního zákona a digitalizaci stavebního řízení. Podle nejnovějších informací se vše rozběhne už od 1. 7. 2024. V této souvislosti už mělo začít proškolování zaměstnanců stavebních úřadů, ale to se prozatím neděje. Stát by měl úřady vybavit také IT balíčky, nicméně tajemnice dodala: „Nechci být skeptická, ale myslím si, že 1. července si jen tak někdo elektronickou žádost nepodá, ale každopádně by mělo být možné i po tomto datu podat si žádost analogovou“.
Hynek Brýdl nejprve pochválil to, jak rychle úřad dokázal zajistit akceptaci e-dokladů.
BUDE SE SLUČOVAT IC S KC LANŠKROUN?
Následně otevřel pan Brýdl téma sloučení infocentra a KC Lanškroun. Část kompetencí měla přejít pod kancelář starosty a část na KC Lanškroun řekl a dodal: „Ptám se, jak to dopadlo a pokud to bylo zavrhnuto, tak proč?“ Starosta Vetchý odpověděl, že ta myšlenka bude ještě projednána, ale bere to tak, že byla zamítnuta: „Aktuálně vybíráme ve výběrovém řízení do stávajícího modelu IC“. Názor Hynka Brýdla podpořili zastupitelé Hurych i Resler, oba vidí sloučení jako logické, úsporné a efektivní. „Je tady jednoznačná možnost, jak ušetřit peníze, tak pokud to rada udělat nechce, měli bychom vědět proč“, dodal Tomáš Resler a starosta Vetchý reagoval: „Vysvětlení může být i to, že máme na starost jiné důležitější věci, než je organizační změna systému, který funguje“. Následně dodal, že infocentrum součástí změny organizační struktury kulturních organizací nebylo. Zastupitel Resler jen dodal, že postoji rady nerozumí, což starosta okomentoval tím, že on se sloučením IC a KC Lanškroun nesouhlasí, protože IC nemůže být vzhledem k nutnému zázemí kdekoliv a bylo by nutné investovat. Pokud by se IC stěhovalo z ul. B. Němcové, bere to jako zmařenou investici. Zastupitelé Marek, Brýdl i Resler oponovali tím, že kladné dopady by v dlouhodobějším horizontu jednoznačně převážily.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Hned na začátku vystoupila ředitelka DDM Lanškroun Iva Skalická. Ve svém obsáhlém vystoupení informovala o dlouhodobých poměrech organizace, která se stará o cca 1200 nejen lanškrounských dětí ve 160 kroužcích a jiných zájmových volnočasových aktivitách. Město pak na provoz DDM přispívá částkou 850 tis. Kč (rok 2024). Dlouhodobě se potýká s nevhodnými a nedostatečnými prostorami. O nutnosti řešit zázemí DDM se mluví více než 15 let, bohužel bez jakéhokoliv konkrétního výsledku. V roce 2018 to vypadalo velmi slibně, kraj zvažoval odchod z budovy na nám. A. Jiráska 140 a bylo v plánu právě sem přestěhovat DDM. Kraj ale vše přehodnotil, z budovy se stěhovat už nechce a naopak žádal o její bezplatný převod na kraj, což zastupitelstvo v roce 2023 odmítlo. Od roku 2018 ale DDM do hlavní budovy neinvestovalo a ani o to nežádalo město, vzhledem k příslibu stěhování to totiž nedávalo smysl. Iva Skalická také připomněla, že DDM díky svým aktivitám a vysokému nasazení zaměstnanců dokáže, jako jedno z mála zařízení v ČR, veškeré mzdové náklady pokrýt z peněz MŠMT, bez spoluúčasti Lanškrouna.
Na jaře 2023 se objevila možnost přesídlení budovy DDM do krajem nabídnuté nemovitosti bývalé budovy SOŠ na Kollárově ulici za pomoci dotace. Rozběhla se práce na projektu studie proveditelnosti a lanškrounskému DDM se znovu blýskalo na lepší časy, ale jen do srpna 2023. Dotaci na opravu budovy se získat nepodařilo a koalice chtěla nabídku kraje vzápětí odpískat. Iva Skalická vysvětluje, že z tohoto důvodu je nutné obnovit investice do budovy DDM. Jako možnost rozvoje zmiňuje ředitelka i půdní vestavbu za 15 mil. Kč. Od února 2023 řeší také to, že do přístavku budovy, kde je sklad pomůcek, zatéká a situace nebyla do konce roku 2023 vyřešena, krom drobných oprav, které zajistila ředitelka sama.
Radní Vítezslav Seidl (Lanškrounské fórum) považuje sám sebe za oběť politiky
JE RADNÍ SEIDL HULVÁT?
Následně si vzala slovo Iva Skalická, ne už jako ředitelka DDM, ale jako občanka Iva Skalická a popsala situaci při návštěvě radních Vítězslava Seidla, Oldřicha Strnada a Miloše Smoly v DDM dne 14. 12. 2023. Před tím, než popsala průběh, se zeptala přítomných, jestli někomu z nich, kdo ji už léta zná, někdy lhala. „Protože to je to, oč tu běží“, řekla a dodala, že si celý život zakládá na tom, že nikdy nelže. Na její výzvu nikdo nereagoval. Dále řekla, že vystoupit musí i kdyby ji to jako ředitelku DDM potopilo a ponese si za to veškeré následky. A popsala, jak ji radní Seidl na prosincové návštěvě DDM neustále opakoval: „Vy jste lhářka a já se s vámi bavit nebudu“. Později měl ještě podle vyjádření Ivy Skalické křičet, že ji jako ředitelku DDM zničí, že se o to postará a že jako ředitelka skončila.
„Lituji, že jsem na pana Seidla také nekřičela, že jsem jako hlupačka a ubohá ředitelka DDM jen opakovala, ať si se mnou sedne na kávu a vyříká si to se mnou“, popsala svůj postoj. Dále dodala, že ví, že pan Seidl nekřičel jen na ni, ale i na ostatní zaměstnance příspěvkových organizací. Na to konto vyzvala Vítězslava Seidla, aby se vzdal funkce radního, neboť jeho chování není slučitelné s funkcí ve vedení města ani čestného občana.
Radní Seidl odpověděl, že kdyby to byla pravda, tak by okamžitě rezignoval na radního i zastupitele. „Kategoricky odmítám, že bych paní Skalické vyhrožoval, odmítám také to, že bych na ni křičel, nebo něco podobného. Já neříkal, že jste lhářka, já jen opakoval, že nemáte mou důvěru“, řekl na svou obhajobu.
Místostarosta Strnad popsal, že se s paní Skalickou dlouhodobě potkává ve městě a jako kuriozní se mu zdá to, že ač přišli onoho 14. 12. do DDM pomáhat, je z toho teď kauza a popsal, že to, co tam měli vidět, tedy havarijní stav a zatékající střechu přístavku, tam neviděli. Ředitelce Skalické také na místě řekl: „S tímhle bych na zastupitelstvo jako ředitel školy nechodil.“ Konflikt mezi radním Seidlem a ředitelkou Skalickou popsal následovně: „Nezaznamenal jsem to jako křičení, označil bych to za vzrušený dialog mezi vámi a kolegou Seidlem“. Iva Skalická reagovala, že on i pan Smola se k ní neslušně nechovali a dodala svědectví jednoho z přítomných v budově DDM. Ten po tom, co slyšel radního Seidla měl říci, ať si z toho nic nedělá, že Seidl je „hovado“, a že to o něm všichni vědí.
Starosta Vetchý očividně chtěl zůstat mimo hodnocení situace, u které nebyl a mírnil atmosféru v duchu toho, že ji vnímá jako střet dvou názorů. „Když si dva lidé nesednou, může to skončit i takhle“, řekl. Druhý místostarosta Smola vysvětlil, že u většiny debaty nebyl, slova pana Seidla označil za důrazné, avšak žádné osočování ani vulgarismy neslyšel.
Zastupitel Brýdl zopakoval vývoj okolo DDM a hledání jeho zázemí. Vyzval vedení města, aby se skutečně vážně zabývalo situací v DDM a zajistilo mu adekvátní prostory. „Kollárovka se k tomu nabízí, ale pokud k tomu nemáte dostatek odvahy, pak hledejte jinde. To, co tu předvádí rada, je absolutní bagatelizace stavu“, řekl a reagoval také na druhou část vystoupení Ivy Skalické. „Jestli je 10 % z toho, co jsme slyšeli, pravda, tak ta situace není, Oldo Strnade, kuriozní, ale alarmující“, konstatoval zastupitel Brýdl a řekl, že i on ví o osobách, na které radní Seidl křičel nebo jim vyhrožoval. „Je mi celkem jedno, jestli pan Seidl zůstane v radě, to je na něm a jeho kolezích, jen bych chtěl zaplakat nad tím, jaký styl tu teď obhajujete“, dodal.
NAJDE SE PRO DDM LANŠKROUN ADEKVÁTNÍ ZÁZEMÍ?
Starosta Vetchý reagoval, že dále nechce rozebírat věci osobní, ale věcné, podle něho vedení města nic nebagatelizuje, ale řeší: „Rada města uložila architektce, aby zadala ideovou architektonickou soutěž na DDM na zelené louce, ale nabízí se i další řešení“.
Zastupitel Brýdl okamžitě kontroval: „Nezlobte se, ale slušně řeknu, že je to mazání medu okolo úst! Kde je ta zelená louka? Víte kolik to bude stát! Máte tu zdarma budovu na Kollárově ulici a nejste ochotni to ani za peníze na etapy opravit!“ Předběžné náklady na rekonstrukci budovy pro potřeby DDM byly odhadnuty na cca 42 mil. Kč.
JE RADNÍ SEIDL OBĚŤ POLITIKY?
Jiří Kráčmar konstatoval, že mu nejvíce vadí, že starosta bagatelizuje problém nevhodného a hrubého chování radního Seidla. Radim Vetchý ale s jeho názorem nesouhlasil, protože se snaží o objektivní názor a setkal se s autorkami (zaměstnankyněmi DDM) písemné stížnosti na pana Seidla a vše s nimi probral.
Nakonec si slovo znovu vzal radní Seidl, podle jeho názoru tu jde o politiku: „Opozici se pan Seidl moc nehodí, panu Brýdlovi vůbec, a tak se hledá záminka“. Následně odmítl, že by se to, co popsala ředitelka Skalická odehrálo. „Je mi z toho zle, nechápu, že ty, které u toho nebyly, sepsaly nějakou stížnost! Schůzka proběhla na půdě DDM a byl tam jen pan Strnad a Heinrichová. Paní Skalická na mě dotěrně dorážela, proč s ní nejdu na kafe“. Podle jeho vyjádření se celou dobu držel a rozhodně paní ředitelce nevyhrožoval z pozice radního: „Nikdy jsem svou pozici nezneužil a nikdy jsem nikomu nevyhrožoval, to, co tu předvedla paní Skalická, je majstrštyk divadelního představení, který se nezakládá na pravdě“.
To už nevydržel zastupitel Kráčmar a se sobě vlastní ironií podotkl na slova radního Seidla: „My jako opozice jsme měli pana Brýdla jako trojského koně ve vaší koalici a nechtěli jsme, aby byl odvolán, proto jsme se spojili s Ivou Skalickou, aby udělala tohle divadlo a dosáhli jsme toho, abyste byl odvolán vy!“
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Na začátku starosta Vetchý sloučil diskuzi ke všem majetkovým bodům. Zastupitel Košťál se pozastavil nad návrhem prodloužení smlouvy s firmou Polyfunkční dům Pivovarské náměstí s.r.o., která má stavět dům nad bývalými sklepy na Pivovarském náměstí, o další rok. „Firma ví, kde má stavět už 40 měsíců, co dosud dělala?“, ptal se řečnickou otázkou zastupitel Košťál. Starosta Vetchý vysvětlil, že situace je zde složitá, ale vnímá to tak, že má město partnera k jednání a pokud město od smlouvy odstoupí, bude znovu na začátku. Prodloužení lhůty bylo odsouhlaseno.
MĚSTO KUPUJE POZEMKY PRO PŘÍPRAVU STAVEBNÍCH PARCEL
Dále pan Košťál reagoval na návrh odkupu pozemků v lokalitě Na Výsluní, na kterých by se po spojení s pozemky města mohlo zasíťovat cca 9 parcel pro individuální výstavbu. „Demagogicky se tvrdí, že kupujeme pozemek, kde vznikne 9 parcel. Vykupujeme 4 parcely a přidáváme městské pozemky. Vadí mi, že se zde operuje se ziskem 5 mil. Kč. To není podpora bydlení. Já vím, že taková jsou pravidla. Ale takové jste si udělali vy. Není správná cesta dražit parcely a tleskat si za to, že na tom vyděláme“, řekl doslova Martin Košťál a reagoval na vysoké ceny, často přesahující 3000 Kč za m2, za které se místní pozemky draží a mladé rodiny se proto stěhují do okolních obcí, kde jsou parcely o poznání levnější. Zastupitel Tomáš Resler s nákupem pozemků Na Výsluní souhlasí, cena cca 850 Kč za m2 se mu zdá příhodná a považoval by za chybu nabídku nevyužít. Zajímalo ho však, kdy by se mohly parcely připravovat. Starosta Vetchý odpověděl, že letos by mohl být připravený projekt a v roce 2025 by se síťovalo. Zastupitel Kráčmar s nákupem také souhlasí, ale kritizuje, že jich je málo a nelíbí se mu, stejně jako Martinu Košťálovi, způsob distribuce pozemků formou dražby.
Zastupitel Marek se vrátil k pozemkům a připomněl, že v posledních volebních obdobích se parcely pro individuální výstavbu nepřipravovaly, ač zájem o pozemky je ve městě enormní. „Nastavme ale ceny na polovinu toho, za co se dnes prodávají, aby byly schůdné pro mladé rodiny, jinak nám odejdou a my to uvidíme na demografické křivce“, konstatoval. Zastupitelstvo nakonec nákup parcel podpořilo 18 hlasy.
Dále jsme se dozvěděli, že MěBP Lanškroun koupil devítimístnou dodávku, kterou si mohou zapůjčit i ostatní organizace, včetně těch sportovních. Zastupitele Kráčmara zajímalo, na co bude potřeba, místostarosta Strnad vysvětlil, že na stěhování nábytku. Na to napadlo pana Kráčmara, jestli by nemohlo být auto využito pro senior dopravu, kterou dotuje město v roce 2024 částkou 420 tis. Kč. Tato možnost bude prověřena.
Vypůjčení užitkového vozu značky Fiat Ducato od MěBP jsou následující: Užitkový vůz disponuje devíti místy k sezení včetně prostorného zavazadlového prostoru. Sedačky lze demontovat ke zvětšení zavazadlového prostoru. Cena vypůjčení je 1500,- Kč bez DPH/za den. Cena při vypůjčení užitkového vozu na více dní dohodou.
PODPORA ORGANIZACÍM ZAJIŠŤUJÍCÍM SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNICKÉ SLUŽBY V ROCE 2024.
Některým zastupitelům vadilo, že usnesení neobsahuje částku a postrádali také více informací o účelu dotace a jeho přínosu pro město. Zastupitel Tomáš Resler navrhl, aby město schvalovalo celkovou částku, která by pak následně byla rozdělena organizacím tak, jak se to děje třeba při podpoře sportu. Zastupitel Kráčmar navrhl, aby částka na podporu červenému kříži, který zajišťuje senior dopravu, byla snížena na 300 tis. Kč, ale jeho návrh přijat nebyl. Zastupitelstvo podpořilo organizace následujícím způsobem:
Laxus (adiktologická podpora) 63 tis. Kč.
Český červený kříž (senior doprava) 420 tis. Kč.
Nízkoprahové centrum Lanškroun (podpora lidí bez domova) 70 tis. Kč.
Charita Ústí nad Orlicí (zdravotnická podpora) 150 tis. Kč.
Rodinné centrum Dětský svět 310 tis. Kč
Rodinné integrační Centrum (podpora rodin) 90 tis. Kč.
Centrum soc. služeb Ústí nad Orlicí 20 tis. Kč.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Zastupitel Brýdl si vyhledal informace k výběrovému řízení na ředitelku Kulturního centra Lanškroun, v náplni práce bylo řízení sloučených organizací Kulturní centrum s kinem, městská knihovna, muzeum a informační centrum. „Nevím, jestli tady bude teďka trend, že se tu budou říkat polopravdy, ale původně to mělo být ke konci roku 2023, pak se to posunulo, nevím proč, na 1. 7. 2025 a dneska jsme se dozvěděli, že to není vůbec v plánu. Říkej, Radime, vždy celou pravdu, ne jenom půlku“, napomenul starostu zastupitel Brýdl v souvislosti se slučováním IC a KC. Radim Vetchý na to reagoval, že už se omluvil, že zapomněl, že už to tam bylo.
Zastupitel Košťál se ptal na jednání valné hromady Technických služeb Lanškroun, kde měla paní jednatelka seznámit přítomné s jinými alternativami skládkování. Požádal, aby zastupitelé byli s těmito alternativami také seznámeni. „Šlo o úvahu, jestli by nebylo výhodnější využívat jiné skládky a šetřit tu vlastní, ale dle rozvah i celkové koncepce se to nejeví jako ekonomicky výhodné a je dobře, že tu skládku, která může být v provozu až do roku 2030, máme“, vysvětlila jednatelka TS Lanškroun.
Dále zastupitel Košťál navrhl, aby město změnilo proces aktualizace informací. Způsob, kdy na městském webu jsou neplatné nebo zastaralé informace, protože si nikdo nepožádal o jejich aktualizaci, považuje za nesprávný a myslí si, že aktivní přístup a aktualizace by měly být součástí veřejné služby informačního centra. Stejnou námitku už vznesl i zastupitel Marek. Starosta odvětil, že se tak děje, ale Martin Košťál oponoval: „Pokud je na stránkách uveden pan doktor Míka, pak se tak neděje a on vám nedá vědět, že už nefunguje“.
Zastupitel Karlík se zase ptal, jak se vyřeší platy kuchařek a dalších nepedagogických pracovníků poté, co má ministr školství Bek osekat rozpočet školství o 3 miliardy na nepedagogické pracovníky. Starosta Vetchý odpověděl, že se to zatím nerozhodlo.
Zastupitel Marek navrhl, jestli by nestálo za to, začít už teď v únoru s úklidem po zimní údržbě. Starosta Vetchý popsal, že si myslí, že v době zimního režimu je to obtížné. „My můžeme během zimy, kdy se často oteplí, uklízet, ale je to velmi nekoncepční a drahé. Udělat za zimu 3x úklid můžeme, ale má to návaznost na rozpočet. Pokud to takto chcete, bude si město muset připlatit“, konstatovala paní jednatelka TS. Zastupitel Marek byl pro a myslí si, že se to vyplatí. V kanalizaci nebude štěrk a lidé budou dýchat lepší vzduch. Zároveň vyšlo najevo, že štěrk z ulic nelze použít na posyp opakovaně, neboť je to podle vyhlášky odpad.
František Teichmann