Ředitel AVX Hynek Stejskal vysvětluje hostům plány do budoucna
Ač dodnes vyrábí kondenzátory, velký posun tu nastal především v přidané hodnotě výrobků, které se čím dál tím častěji šijí firmám doslova na míru. Díky špičkovému týmu lanškrounských vývojářů dokáže firma vyvinout a vyrobit součástky v té absolutní světové kvalitě, jenž si vyžadují vesmírné projekty nebo lékařské přístroje, na kterých závisí lidský život. AVX má výlučné postavení i tím, že jeho překotný rozvoj v prvních letech zajistil nejen zaměstnání mnoha lidem, ale vyrostla na něm i řada jiných dnes velmi úspěšných společností.
Den otevřených dveří završil oslavu toho, co se za ta léta podařilo vybudovat a částečně tím smazal i pomyslný dluh vůči lanškrounské veřejnosti, která dost dobře nevěděla, co se za zdmi firmy odehrává. Teď se dozvídáme i to, co plánuje do dalších let. Stejně jako jiné firmy úspěšně investují především do automatizace a robotizace výroby v těch nejvíce monotónních operacích. Zároveň to přináší příležitost k tomu, aby se zaměstnanci více mohli spolupodílet na složitějších a zajímavějších výrobních procesech.
15. červen byl také dnem, kdy se přímo v provozech setkávali bývalí pracovníci se svými kolegy a stávající zaměstnanci mohli svým dětem, rodinným příslušníkům nebo kamarádům ukázat, jakou práci vlastně dělají. Když se pak zaposloucháte do složitého procesu výroby a několikanásobné kontroly jednotlivých kondenzátorů, dochází vám, co všechno se skrývá za bezchybným chodem třeba takového kardiostimulátoru a chápete, proč tu lidé hovoří o své práci s hrdostí.
Oslava 25 let minulý pátek byla pro Lanškrounské v jedné věci velmi sympatická, soustředila se totiž na děti, hravost, vědu a vzdělání. V případě AVX nejde však o nahodilost, nýbrž o promyšlený koncept finanční i technologické podpory místních i regionálních škol. Právě v nich se teď nenápadně formuje i budoucnost všech lanškrounských firem.
„Naším cílem je se proměnit a nejde jen o změnu fasády nebo interiérů firmy. Jako zásadní vnímáme komunikaci se zaměstnanci, obyvateli města i širokým okolím. V tom máme z let minulých jistý dluh. Shodou okolností je to dnes přesně na den rok, kdy jsme připravili setkání dlouholetých zaměstnanců AVX, na kterém jsme jim poděkovali za práci pro společnost a ocenili je. Chceme, aby lidé věděli, že jsme tady, že tvoříme perspektivní program a máme jim co nabídnout,“ řekl v rozhovoru generální ředitel Hynek Stejskal a vysvětlil, proč byly oslavy zaměřené na vesmír: „Nechtěli jsme žádnou pouťovou estrádu, ale program, ze kterého by si děti něco odnesly. Uvědomujeme si důležitost vzdělání. Nejen my, ale celá naše republika bude potřebovat vzdělanou a kreativní pracovní sílu. Proto jsme chtěli, aby si děti mohly vyzkoušet, třeba co vědí o sluneční soustavě a vesmíru. Samozřejmě je to inspirované i tím, že jsme intenzivně zapojeni do projektů Evropské vesmírné agentury nebo NASA. Je to sice jen část našeho portfolia, ale možná právě ta, která nás tak významně odlišuje od naší konkurence. Málokterá firma se totiž může pochlubit tím, že její výrobky i po šesti letech stále bezchybně fungují na povrchu Marsu. Můžu už dnes prozradit, že se připravuje vozítko Curiosity II, které má v roce 2020 znovu přistát na Marsu. I v něm bude cca 350 speciálních kondenzátorů vyvinutých v Lanškrouně.Bylo by krátkozraké myslet si, že jedna takováto akce něco dětem přinese z dlouhodobého hlediska, proto jsme aktivní podporovatelé Fondu vzdělávání dětí Lanškrounska."
Den otevřených dveří sice ukončil oslavy 25 let AVX v Lanškrouně, ale je patrné, že firma má ambice být úspěšnou společností i v dalších letech. I proto chce společnost v zajímavých projektech pro veřejnost pokračovat i v budoucnu. „Už na léto plánujeme společně s městem překvapení pro Lanškrouňáky, jen ještě nechci prozrazovat detaily, které se stále ladí,“ dodal závěrem Hynek Stejskal. Ten při představování firmy hostům nezapomněl zmínit a pochválit i další společnosti, které v době před 25 lety začaly vznikat na půdorysu zanikající Tesly. Z toho bylo znát, že se postupně mění i vztahy mezi lanškrounskými společnostmi, které určitě mohou těžit z respektu a vzájemné spolupráce, třeba na poli podpory vzdělávání.
Text a foto: František Teichmann