Rekonstruovat by se měla ulice v délce 1,5 km od křižovatky s ul. Komenského, až po konec obce u sochy Panny Marie. Uzavírky jsou naplánované vždy na 9 týdnů, aktuálně uzavřená část od křižovatky s Komenského ulicí až po křížení s ulicí Svobody má trvat do konce května. Následně se do 1. srpna uzavře úsek od křížení s ul. Svobody po křížení s ul. Polní. Závěrečná etapa od 4. srpna do 5. října má uzavřít zbývající úsek. Po dobu uzavírek nebude příjezd k nemovitostem možný. Oprava chodníků bude probíhat v režii města Lanškroun průběžně v závislosti na ukončení prací na komunikacích, a tak aby byl zajištěn přístup k nemovitostem.
MYŠÍ DÍRA BUDÍ EMOCE
Aktuálně se také pracuje na novém pojetí spojky ulic Na Větru a Houští. Místo dobře známé pod letitým označením „myší díra“ umožňovalo chodcům překonat prudký svah a zkrátit si cestu z východní části města směrem do Dolního Třešňovce a na sídliště. Projekt zahrnutý do participativního rozpočtu byl schválený už v roce 2022, ale na realizaci, která svou cenou překračovala možnosti participativních projektů, se čekalo. Původně navržená oprava schodiště v participativním rozpočtu byla na základě vedení města změněna na vybudování betonového chodníku s několika schody. Ten by měl umožnit pohyb chodců, zdatných cyklistů, a dokonce i rodičů s kočárky nebo vozíčkářů s dopomocí. Realizace firmou Bricky s.r.o. v ceně 1,5 mil. Kč však budí pozornost. Řada lidí na sociálních sítích kritizuje, že schody nahradil chodník. Mají především obavu z toho, že v zimě bude příkrý úsek neschůdný a nebezpečný. Možná i oprávněně pochybují, že by byl „sešup“, jak zaznívá na FB Lanškroun současný, vhodný pro vozíčkáře. Projektant Radek Kopecký snad věděl, co dělá a výsledné řešení, které počítá místy s chodníkem o sklonu až 28,2 % situaci v myší díře zlepší a obavy se nepotvrdí.

SPOJKA PROPOJILA TŘEŠŇOVEC S NEPOMUKY
Státní pozemkový úřad na konci roku 2024 dokončil spojku s již rekonstruovanou polní cestou vedoucí z obce Horní Třešňovec k části obce Nepomuky v Horní Čermné. Stavba za 4,1 mil. Kč zahrnovala cca 200 m komunikace a nový most. Sloužit má především zemědělcům, ale určitě ji přivítali i chodci a cyklisté. Dobrou zprávou je, že obec Horní Čermná v návaznosti na dokončení přípojky chystá projekt na cca 550 m dlouhou cyklostezku ze Sebranic. Tím by se cyklisté mohli zcela vyhnout nebezpečné silnici II/311 ve směru na Lanškroun. Dokončené napojení polní cesty na komunikaci II/311 je v tomto místě docela nebezpečné. Při výjezdu od Třešňovce brání výhledu keře z obou stran, a navíc cesta navazuje prudkým svahem, kde není snadné se rozjet.

OBCHVAT LANŠKROUNA
Když už řešíme dopravu v okolí Lanškrouna, stojí určitě za zmínku, že nedávno proběhla v LArtu debata o obchvatu města a s ním související vybudování spojky silnice II/311 od Nepomuk na budoucí kruhový objezd u Albrechtic. Toto řešení, navržené občany, by značně ulehčilo provozu na přetížené Kralické ulici. Na setkání přijela vedoucí odboru investiční přípravy staveb Ředitelství silnic a dálnic Dagmar Juříková, poslanec ANO a předseda Spolku pro rozvoj dopravy Martin Kolovratník a náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Jiří Synek. První obrázek ukazuje 3 navrhované varianty propojení silnice od Nepomuk na kruhový objezd u Albrechtic. Na něj by se měl napojit také obchvat Lanškrouna. Pamatuji si dobře, že ještě před několika lety politici proklamovali termín zahájení v roce 2025, nicméně aktuální plány podle prezentace předpokládají zahájení výstavby v roce 2030 a dokončení v roce 2033. Že by obchvat Lanškrounu prospěl, je asi bez debat. Na setkání se ale stočila diskuse i k výstavbě dálnice D35 a jejímu harmonogramu, nebo plánům na vybudování spojnice Lanškroun – Horní Lipka, která je jedním z řešení kapacitního napojení D35 a celého Podorlického regionu na Polsko. Obrázek ukazuje možná řešení této varianty.


František Teichmann, foto autor a www.lanskrounsko.eu, ŘSD









