KULTURÁK MÁ MĚSTO PŘEBÍRAT V LEDNU I S ŘADOU NEDODĚLKŮ
Na zprávu z rady města reagoval zastupitel Hurych (DF) a ptal se na záležitosti okolo kulturního domu. Město totiž s generálním dodavatelem sepsalo dodatek smlouvy, který termín odevzdání posouvá o 4 měsíce. Konkrétně 21. ledna 2019. Tento termín by měl být oním dnem „D“, kdy firma OHŽLS předá, jak potvrdil starosta Vetchý, zkolaudovanou stavbu. Zároveň však bude stavba převzata slovy starosty: „i s některými nedodělky, které nebudou mít vliv na chod KD a budou v něm moci proběhnout akce.“ Pan Marek (DF) doplnil, že bodů nedodělků je tam cca 50 a některé se vlečou delší dobu. „Vykazuje to veliké šlendriánství v podobě technické přípravy“, řekl doslova. Jako příklad je uváděn dosud chybějící kompletní projekt k rozvodům elektroinstalace. Tím zodpovědným samozřejmě mínil architekta Vlachynského a kancelář A 90. OHŽLS chce po městu za každý měsíc prodlení cca 500 tis. Kč, starosta Vetchý (LF) však oponuje, že s touto částkou nesouhlasí, protože firma mohla mnohé věci zvládnout. Každopádně je zřejmé, že dokončení stavby i převzetí stavby bude ještě náročné. Občan Janyška, mimochodem stavební inženýr s mnohaletou zkušeností s dozorováním staveb, tvrdí, že dodatek smlouvy činí původní smlouvu bezzubou, neboť město se zbavuje všech významných pák na dodavatele stavby. Vrátil se i k výběrovému řízení na KD. Firma PKS Stavby se přihlásila do výběrového řízení s částkou o 19 mil. nižší než vítězná OHŽLS. Městu se zdála částka PKS nízká a požádala o vysvětlení v nejkratším možném termínu tří dnů. Protože firma nereagovala, čtvrtý den byla ze soutěže vyloučena. Pan Janyška pak vyčíslil body, vůči kterým se město ohradilo pro příliš nízkou částku na 3,8 mil. Kč a podivil se, proč město nevybralo firmu PKS stavby, která rok před tím vykázala zisk 50 mil. Kč. Mohli tak ušetřit 19 milionů, které budou dle jeho slov navždy chybět v investicích města. Starosta Vetchý oponoval, tím, že je to vytrženo z kontextu a že firma PKS stavby měla možnost reagovat.
Starosta Radim Vetchý (LF) a neuvolněný místostarosta Oldřich Strnad (ANO)
Nejkritičtější bylo z opozice trio zastupitelů Jiří Kráčmar (KDU-ČSL), Jiří Hurych (DF) a Jindřich Marek (DF)
SOMA CHCE ROZŠIŘOVAT VÝROBNÍ KAPACITU
Vzhledem k tomu, že společnosti Soma se v posledních několika letech daří a své výrobky prodává do šedesáti zemí světa, žádá o spolupráci při přípravě projektu výstavby nového montážního závodu, který by řešil nedostatečnou výrobní kapacitu. Firma Soma chce za pomoci investičních pobídek postavit na pozemcích kousek od silnice na Lukovou novou montážní halu. Za tímto účelem chce od města odkoupit parcelu, která by tuto výstavbu umožnila. Výrobní závod bude dle slov ředitele společnosti Ladislava Vernera obklopovat parková úprava a protihluková zóna, jak vysvětlil zastupitelům i části veřejnosti při své prezentaci. Zároveň firma žádá o rezervaci parcel pro výstavbu rodinných domků pro své zaměstnance v přilehlé lokalitě Na Výsluní. Aby se vše stihlo dle termínů, bude nutné získat souhlas města ještě během ledna 2019 na mimořádném zasedání zastupitelstva.
Představení projektu firmy Soma - základní studie navazující na oblast Na Výsluní, kde by měly vzniknout parcely pro individuální výstavbu
BUREŠ „Z KOLA VEN“ ANEB ÚŘAD RUŠÍ NĚKTERÁ MÍSTA
Organizačními změnami ruší úřad místa tří vedoucích úředníků. Od 1. 1. 2019 končí funkce vedoucí oddělení kanceláře starosty a tajemníka, vedoucí odboru majetku a vedoucí odboru investic. Dále bylo zrušeno také místo správce městských lesů. Oddělení kanceláře starosty a tajemníka opouští na vlastní žádost Petra Brejšová. To označil tajemník úřadu za citelnou ztrátu a úřad za ní bude posílen o dvě nové úřednice. Oddělení se také změnilo na odbor, který povede tajemník Jaroslav Brandejs. Správu městských lesů již dále nepovede Ing. Bureš (SPL), ale bude probíhat novým „specifickým“ způsobem, jak řekl tajemník Brandejs. Městský úřad také zavádí rozšířenou pracovní dobu každou středu až do 18 hodin. Ke zprávě se kriticky vyjadřoval především zastupitel Jiří Kráčmar, který se podivoval nad tím, že místo vedoucího odboru investic se vytvořilo pro pana Fialu a když ten skončí, místo se znovu zruší. Nelíbí se mu nejen to, že se za Petru Brejšovou vezmou dvě úřednice, ale i další kroky na úřadě. „Potřebujeme se zbavit pana Bureše, tak zrušíme místo správce městských lesů. Ano, vy jste se snažili ty důvody, jak se ho zbavit jinak najít. Nenašli jste je, naopak díky auditům bylo zřejmé, že lesy jsou spravovány bez závad. Tak jste zrušili jeho pozici“, řekl doslova. Starosta se ohradil, že jde o spekulace. Tajemník pak vysvětlil, že do jedné funkce správce lesa zde byly kumulovány dvě odbornosti: správce lesa a odborný hospodář. S tím že odborný hospodář má správce lesa kontrolovat. V této souvislosti tajemník uvedl, že nad městskými lesy se vznáší taková mlha, že by ji mohl krájet Rákosníček. Jako příklad „mlh“ pak uvedl, že se v našich lesích nachází tzv. Romanovy rybníčky. „Vůči této stavbě bylo zahájeno správní řízení na odstranění stavby, protože je to stavba vybudovaná na černo“, uvedl doslova. Své tvrzení opírá o fotografie na google mapách, podle kterých tam tyto rybníčky ještě v roce 2003 nebyly, ale o tři roky později už ano. Tuto věc zmínil tajemník Brandejs jako jeden z příkladů „mnoha nepravostí“, které Ing. Bureš v lesích páchal. Tímto argumentem také ospravedlňoval rozhodnutí rady města zrušit místo správce lesů a nahradit ho dvěma externisty – správcem lesa a odborným hospodářem. Dle jeho slov tím navíc ještě město ušetří a smích v sále komentoval slovy, že je ochoten se vsadit. Tady stojí za připomenutí, že Ing. Bureš, dosavadní správce městských lesů, vykonával tuto činnost také pro město Štíty, které za to Lanškrounu ročně platilo cca 300 tis. Kč ročně. Vzhledem k tajemníkem uvedeným nákladům cca 600 tis. Kč na Ing. Bureše si ten na svůj plat de facto z poloviny vydělal a město „stál“ 300 tis. Kč ročně. Proto mi nejde na mysl, jak to pan tajemník myslí s těmi úsporami, když zároveň odhaduje náklady na nové „úsporné“ správcovství v lese na 390 – 450 tis. Kč (7,5 tis. Kč správce lesa + 25 – 30 tis. Kč lesní hospodář měsíčně). Podle mě už teď svou sázku prohrál, ale třeba mám v matematice rezervy.
Kdo konkrétně bude lesy řídit, se však zatím neví, to bude slovy tajemníka teprve soutěženo, a jak zaznělo, „není kam spěchat“. Každopádně je přesvědčen, že budoucnost tento krok velmi ocení. Zastupitel Kráčmar (KDU-ČSL) se vůči tomuto jednání výrazně ohradil, neboť dle jeho slov jde o naprostou účelovost. „Zrušíme místo, neboť si pan Bureš dovolil kandidovat ve volbách. Pro jistotu zrušíme také místo jeho nadřízené (poznámka autora: vedoucí oddělení majetku Kateřina Gregorová). Tak to vnímám já a vracíme se tak do dob tuhé normalizace. Vidím to i jako poselství všem ostatním vedoucím příspěvkových organizací“, konstatoval ostře Jiří Kráčmar.
Na dotaz paní Skalické (DF) Ing. Bureš vysvětlil, že v lesnických mapách skutečně existují Romanovy rybníčky. Mělo by jich být pět. Vznikly dle jeho slov už za socialismu, a protože byly některé rybníčky poškozené, nechal je opravit. Podle jeho slov mají významnou ekologickou hodnotu a slouží také jako recentní nádrže. Vtipné bylo, když v tento okamžik pan tajemník řekl, že k probíhajícímu správnímu řízení ohledně Romanových rybníčků se nemůže a nebude vyjadřovat. Dvakrát už totiž řekl, že jde o černou stavbu, což je ale právě cílem celého šetření. Starosta nakonec konstatoval, že je dobře, že tam rybníčky jsou, a že plní nezastupitelnou roli, jen by město mělo narovnat stav, kdy to vypadá, že jde o černou stavbu. Ano, jde svým způsobem o marginálii, ale ukazuje to mnohé o tom, jak to na městském úřadě funguje. Někteří občané města dokonce opustili při této diskuzi sál se slovy, že už to nemohou poslouchat, a že se stydí za to, že jsou Lanškrouňáci. Situaci odlehčil až Jiří Kráčmar, který si u pana Bureše "objednal" dva kapříky z jeho rybníčků.
POLIKLINIKA A „POVSTÁNÍ“ LÉKAŘŮ
Část lékařů oslovila radu města dopisem, ve kterém vyslovují obavy z rekonstrukce polikliniky na stávajícím místě. Zároveň žádají zastupitelstvo, aby nechalo vytvořit základní studii alternativního projektu DF na výstavbu polikliniky na pozemcích bývalého autodružstva tak, aby se v základních parametrech mohl tento projekt posoudit s projektem stávajícím. Žádají, aby výsledné posouzení proběhlo veřejně ještě před tím, než by se již téměř dokončený projekt rekonstrukce začal realizovat. V následné diskuzi pak zaznělo několik ostrých slov. Radní Hynek Brýdl obvinil opozici z toho, že neustále masíruje veřejnost a média „tím svým nesmyslem.“ „Pokud dojde ke zdržení stavby, převezměte za to politickou odpovědnost!“, řekl doslova a dodal: „Pokud je lékařům jedno, že jim to spadne na hlavu, tak na tom musí nést svůj podíl. Tady se jen hraje o čas DF a části lékařů k demagogii a masírování lidí! Vy jste viníci toho zdržení!“ Starosta doplnil, že ke zdržení zatím nedošlo a Jindřich Marek doplnil, že politickou zodpovědnost nese současné vedení města, které už před třemi roky rozhodlo a prosadilo projekt, aniž by zvážilo i jiné nabízející se alternativy. Zároveň zdůraznil, že se mu ve zveřejněné reakci rady na aktivity lékařů nelíbí to, jak se zde naznačuje možnost výrazného zvýšení nájmů za stávající ordinace. V uvedených souvislostech to vnímá jako vydírání. Hynek Brýdl naopak obvinil lékaře, že zdržování rekonstrukce ze strany lékařů souvisí s tím, aby co nejdéle platili stávající nízké nájmy (630 Kč/m2 a rok). Ve vstupech veřejnosti označil toto vyjádření Vladimír Skalický jako nehoráznost. MUDr. Černý následně vysvětlil pohnutky lékařů k dopisu, se kterým oslovují vedení města. Vyzdvihl především vyšší prostorovou kapacitu alternativního projektu a zájmy současných i budoucích pacientů. Vyjádřil se také k tomu, že s tímto názorem se ztotožňují „skoro všichni“ a nikoli jen část lékařů, jak prezentuje vedení města. Starosta následně bránil rekonstrukci stávající polikliniky. V případě realizace alternativního návrhu by se podle jeho slov zpozdila výstavba nejméně o dva roky. Ohradil se také k ceně, neboť podle jeho názoru nelze zatím vyčíslit, budou-li náklady na alternativní projekt vyšší nebo nižší. Připomněl také, že projekt počítá s 18 ordinacemi místo stávajících 12 a navíc je tam „rezervní prostor“ o ploše 40m2. Pavel Janyška později upřesnil, že to je pouze 15 ordinací a 19 m2 rezervy. Vzhledem k tomu, že by se do této nové polikliniky měly nastěhovat i ordinace, které jsou zatím mimo současnou budovu, o zásadní rezervě asi mluvit nelze. Nicméně starosta Vetchý vnímá zrušení usnesení z 15. listopadu 2018, které smetlo posouzení alternativního návrhu DF ze stolu a příslib jednání s lékaři jako vstřícný krok. Usnesení, které by přímo zadalo vytvoření studie na posouzení obou návrhů, a tím řešilo podstatu žádosti lékařů, schváleno nebylo. Další postup by měl vzniknout na základě jednání lékařů s radou města.
RŮZNÉ
V souvislosti s podporou cestovního ruchu zastupitelstvo odsouhlasilo zrušení poplatku za ubytovací kapacitu. Vladimír Skalický v dotazech občanů navrhl, aby město na oficiálních stránkách Lanškrouna zrušilo rubriku dotazy a připomínky, protože ač dotazy chodí, nikdo na ně už od července nereaguje. Starosta slíbil, že věc prověří. Dotazoval se dále také na možný „předvolební únik“ informací z městského úřadu do médií. Ale nikdo z přítomných nevěděl, zda-li policie ještě v tomto případě koná. Vedení města pak vyřešilo problém tím, že úředníci včetně pana tajemníka, kteří přišli do kontaktu s inkriminovanými petičními archy, podepsali blíže nespecifikované čestné prohlášení. V interpelacích zastupitelů vznesl námět pro kontrolní výbor zastupitel Koutník (SPL), který upozornil na možné dvojí proplacení demoličních prací v rámci kulturního domu. Podle jeho zjištění hrozí, že práce, které měla podle smlouvy odvést demoliční firma, znovu účtovalo a dostalo zaplaceno i OHŽLS. Občan pan Seidl (ODS) se také dotázal na přírodní koupaliště místostarosty Smoly. Podle jeho slov je stále „ve hře“ a po novém roce se začne jednat s projektanty. Na to reagoval zastupitel Marek, který upozornil na skutečnost, že před třemi roky byla změněna legislativa a nelze provádět stavbu ve stavbě. Tudíž se domnívá, že stavbu biotopového koupaliště nebude možné realizovat. Starosta Vetchý si myslí, že to tak není a že stavbu provést lze.
Vítězslav Seidl se dále dotázal na bronzovou plastiku ve dveřích nového kulturního domu v ceně cca 1 mil. Kč. Zajímalo ho, proč byl autorce paní Vlachynské (dceři projektanta Vlachynského) prodloužen termín dodání. Starosta Vetchý vysvětlil, že koordinátorem je projektant Vlachynský. Jak plastika vypadá, zatím zveřejněno nebylo, údajně jde o reliéf. Nakonec si zastupitelé ještě zadiskutovali o autoevaluaci, tedy sebehodnocení, které možná začnou zastupitelé na návrh Jirky Hurycha od příštího roku vytvářet. Těšme se!
František Teichmann