Zpráva z městského úřadu
„Dnes v těchto hodinách přebírá zástupce města slečna Tereza Juřinová cenu za přívětivý úřad Pardubického kraje. Ještě nevím jakou, ale bude to jedno ze tří prvních míst,“ sdělil na začátek aktuální zprávu tajemník Brandejs a později informoval, že město Lanškroun získalo první místo. Dále pan tajemník zmínil žádost ing. Bureše na mimosoudní vyrovnání v rámci běžícího řízení o ukončení pracovního poměru. „Jedná se o celkem částku cca 511 tisíc Kč,“ oznámil veřejně pan Brandejs. Jak později vyšlo najevo, částka se skládá z několika položek. Mimo jiné z vysloveně nárokových částek, jako například doplatku platu (120 tis. Kč) za špatné zařazení do platové skupiny, nebo odstupné (6 měsíčních platů, cca 180 tis. Kč). Na to reagoval ing. Bureš informací o jednání právníků o mimosoudním vyrovnání. Zde mimo jiné zaznělo, že je ochoten přistoupit k ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost, ač je přesvědčen, že zaměstnavatel má i nadále možnost i potřebu ho zaměstnávat. Souhlasí také s odstupným ve výši 6 průměrných měsíčních platů tak, jak vyplývá ze zákoníku práce. Krom toho žádá vyplacení 4 násobku platu a doplacení osobního příplatku za 4 měsíce, který mu byl dle jeho názoru odebrán, aniž by pro to byly zákonné důvody. Ing. Bureš i nadále trvá na tom, že vytýkací dopisy, které mu zaměstnavatel poslal, jsou bezdůvodné a jejich motivem byla, stejně jako v jiných případech, dlouhodobá šikana ze strany tajemníka pana Brandejse. Žádá proto od něj veřejnou omluvu. Ohradil se také proti tomu, že je tajemníkem obviňován z toho, že požaduje na odstupném částku půl milionu korun. Ve skutečnosti je většina částky zákonným nárokem. Tajemník Brandejs na to reagoval tak, že nebude polemizovat s jeho názory. Ke špatnému zařazení do platové třídy se vyjádřil v tom směru, že k chybě došlo už v roce 2010. Později reagoval zastupitel ing. Hurych námitkou vůči panu Brandejsovi, který podle jeho názoru informuje veřejnost o sporu účelově tak, aby pana Bureše poškodil.
Tajemník úřadu Jaroslav Brandejs
Vstupy veřejnosti
Nejprve se ing. Janyška znovu ptal na detaily, proč město při vyhodnocování cenových nabídek na stavbu Kulturního domu ĽArt dalo přednost dražší nabídce o 19 milionů. Právnička zastupující město ve veřejných zakázkách z firmy iora legal pí. Veronika Žáková vysvětlila, že vše proběhlo podle zákona, což pan Janyška nerozporoval, ale i tak se tomuto rozhodnutí diví. Radní Brýdl reagoval na jeho dotaz označením, že jde o evergreen pana Janyšky a dodal, že proti soutěži se firma BKS neodvolala, tedy nechápe, o co mu jde.
Můj selský rozum mi říká, že bych se, být na místě vedení města, o cenovou nabídku levnější o 19 milionů sakra víc zajímal. Konečně tak to žádají i pravidla řádného hospodáře. Netvrdím tím ale, že se zákonitě měla vybrat levnější firma. Paní Žáková dodala, že telefonicky byla firma BKS kontaktována. Zástupce společnosti údajně přiznal, že cena byla velmi nízká, a tak se rozhodli více nereagovat.
Pan Skala se ptal na smluvní pokutu cca 5 milionů, která vyplývá za překročení termínu dokončení výstavby. „Dle informací z dodatků smlouvy, nese vinu za zpoždění architektonická kancelář Ateliér 90. Ptám se, jestli bude město po firmě vyžadovat tuto smluvní pokutu, kolik je definitivní kompletní cena za KD včetně vybavení, a kdo bude platit DPH,“ položil dotazy. Právnička paní Žáková reagovala, že se s OHŽLS řeší aktuálně vady a nedodělky a až bude vše ukončené, začne stavební dozor pan Hudeček dělat odbornou analýzu, kdo konkrétně nese za prodlení zodpovědnost a přiznala, že to „nebude jednoduché“. Celková částka stavby je dle starosty známá, ale konkrétní číslo z hlavy nezná. Tvrdí, že celkem jde o částku o 7,5 % vyšší oproti částce vysoutěžené. Dodal, že dále tam byly dvě částky za nábytek (celkem 8,8 mil. Kč). Právnička Žáková dodala, že jde o cenu 148,3 milionů bez DPH včetně všech víceprací. Starosta přiznal, že tam bude muset být připočítán také stavební dozor, technický dozor, demolice atd. DPH nebude podle šéfové FO pí. Krčové město platit, protože ĽArt bude provozovat Kulturní Centrum Lanškroun, které je plátce, a tak město má nárok na odpočet. Také dodala, že kulturní akce jsou osvobozeny od platby DPH, tedy se nepromítnou do vstupného. Ostatní akce jako plesy, splnění atd. budou však účtovány s DPH. Pan Skala na to reagoval, aby město kompletní a konečnou částku za KD zveřejnilo, protože na to jsou všichni zvědaví.
Pan Carvan se ptal na souvislosti s nákupem 500 m3 dřeva na konci roku 2018. Ing. Bureš vysvětlil, že šlo o dřevo vyplývající z dlouhodobé a smluvně ošetřené spolupráce s městem Štíty. Pan Carvan označil tento nákup za zcela nevýhodný. Starosta dodal, že teď nelze tuto záležitost přesně specifikovat, a že informace dodá panu Carvanovi i zastupitelům dodatečně. Pan Bureš mi věc následně osvětlil tak, že šlo o dlouholetou praxi, kdy město Štíty si zadalo zajištění komplexní služby v podobě pokácení, vyvezení a prodeje dřeva. Tuto činnost historicky zprostředkovával Štítům Lanškroun vždy se ziskem. Jak tato konkrétní zakázka dopadla ekonomicky, pan Bureš přesně neví, protože již prodej dřeva nezajišťoval. V následném sporu s panem tajemníkem Brandejsem v závěru zastupitelstva pan Bureš konstatoval, že část dřeva byla prodána pod cenou „překupníkovi“. Tento prodej byl však realizován a schválen radou po jeho odvolání a neměl na něj žádný vliv.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Výstavba Za Střelnicí II.
Významná část jednání souvisela s výstavbou domů Za Střelnicí II. Tomuto tématu jsem se již věnoval a detailně ho představil v samostatném rozhovoru s Petrou Waclawovou, která se spolu s ostatními sousedy vzepřela rozhodnutí rady města a pustila do soudního sporu s městem. Při prezentaci představila to, co se v uplynulých několika měsících dělo a povzdechla si, že ač město získává ocenění za přívětivý úřad, ona má zkušenost úplně jinou. Ondřej Matoušek na konci přiznal, že k soudnímu sporu je vedlo zoufalství. Schůzky, které s koaličními zastupiteli a starostou proběhly po rozsudku, označil za vstřícné a rozumné a kvitoval je s povděkem. Zároveň informoval o dohodě se starostou, že město neudělá v této věci žádné rozhodnutí, se kterým by místní občané nesouhlasili. Starosta Vetchý přiznal, že by dnes při znalosti situace postupoval jinak, ale zároveň připustil, že by si bez rozhodnutí soudu stála rada na svém. Uznal, že pochybili, protože se domnívali, že lze regulační podmínky měnit. S tímto se ztotožňoval i městský architekt a vedoucí stavebního odboru. Informoval, že už v roce 2013 byly regulativy schváleny nezákonně, neboť je neschválilo zastupitelstvo, ale rada města. Zajímavé na tom je, že úplný laik Petra Waclawová byla schopna tuto chybu spěšným přečtením stavebního zákona najít, v čemž ji podpořil jak krajský úřad, tak i soud. Také je třeba připomenout, že k žádnému sporu by nedošlo, pokud by město při jednání s developerem přizvalo občany a od začátku jednalo otevřeně. Nicméně starosta informoval, že proti rozsudku nepodají kasační stížnost a začali spolu s radními jednat s developerem o řešení, které lokalita umožňuje. Na přímý dotaz přislíbil, že bude dodržena jejich smlouva. To následně potvrdil i radní Hynek Brýdl, který osobně navštívil lokalitu a byl u aktuálního jednání s developerem a dodal: „Město, ať už bude názor krajského úřadu na regulativ z roku 2013 jakýkoliv, bude ctít to, co mají ve smlouvách.“ S povděkem to kvitovali i zástupci opozice, byť Jirka Hurych označil předchozí jednání města za politické faux pas.
DOTACE
V hlavní části se projednávaly například dotace pro kulturu a sport. Celková částka pro sport byla o něco navýšena, takže si některé sporty polepšily. Debata se vedla také o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, které město finančně podporuje. Jirka Hurych hovořil o tom, že ne vždy veřejnost zná jejich náplň práce a pak se může zdát drahá. Přimlouval se tedy za větší medializaci jejich činnosti, které veřejnost většinou využívá, až když se dostane do svízelné situace. Jde například o firmu Laxus, která se věnuje terénní práci s drogově závislými, nízkoprahovému centru zaměřenému na pomoc lidem bez domova, Červenému kříži, Senior dopravě v Lanškrouně nebo Rodinnému centru Dětský svět, které se krom tématiky dětí a výchovy věnuje i společným projektům se seniory.
Zpráva kontrolního výboru
Kontrolní výbor se mimo jiné zabýval výstavbou kulturního domu a upozornil na nejasnosti ve fakturaci uložení 3744 tun suti z demolice kulturního domu. Dále shledal jako chybné, že bylo armovací železo stavby KD fakturováno dle projektové dokumentace a ne podle skutečnosti, jak ukládala smlouva. V obou případech chce kontrolní výbor, aby byla sjednána náprava a vše dokladováno, neboť jde o záležitosti v celkové hodnotě mnoha set tisíc Kč. V obou případech bude provedeno šetření za součinnosti s odborem investic a p. Hudečkem, který měl na starost stavební dozor. Dlouhodobý plán kontrolní činnosti nebyl kontrolnímu výboru schválen, k čemuž starosta Vetchý podotkl, že to neznamená, že nemůže konat, protože to mu zaručuje zákon o obcích.
Majetkové záležitosti
Zde mě zaujala především informace, že Pardubický kraj plánuje uskutečnit opravu silnice II. třídy kruhový objezd Lanškroun – Skuhrov. Smlouva s městem se týkala de facto pouze dotčených městských pozemků, ale je zde uveden i předpokládaný rok ukončení rekonstrukce 2020. Mnozí Lanškrouňáci čekají na tuto investici jako na smilování.
Odměna pro starostu
Místostarosta Smola představil návrh Rady města Lanškroun, která se rozhodla vyplatit odměnu starostovi Vetchému za dlouhodobou kontrolu a dohled nad průběhem výstavby multifunkčního centra ĽART. Odměna je navržena ve výši dvou jeho platů, tj. 131.612 Kč, odvody na zdravotní a sociální pojištění budou činit ještě 44.749 Kč.
Jirka Hurych na to reagoval tím, že chce, aby se tato věc řešila po dokončení šetření kontrolního výboru. Zopakoval, že má k průběhu stavby výhrady, ale že si starostova nasazení v této věci váží. Ing. Bureš zase upozornil na chyby v návrhu. Za prvé, starosta nepobírá plat ale odměnu a za druhé, není zřejmé, že jde o odměny měsíční. Ing. Kotyza doplnil, že se tady má schvalovat odměna pro starostu za stavbu, ke které byla opozice od začátku značně kritická a dodnes není ani známo, kolik přesně stála. Také zmínil, že stále ještě běží provizorní provoz, protože nejsou některé technické věci dokončené. Hynek Brýdl podotkl, že pan starosta věnoval KD hodně práce, osobního času i invence a to nad rámec svých povinností. A dodal: „Tak jak dáváme dvakrát ročně odměny všem vedoucím organizacím spadajícím pod město, tak i pan starosta by si zasloužil odměnu.“ Zastupitel Kráčmar vyslovil názor, že by neměl problém, pokud by odměna pro starostu města byla přidělena za celoroční práci a ne jenom za kulturák, protože ten konkrétně byl dodán se zpožděním, předražený a s diskutabilním projektem. Paní Rybaříková doplnila, že od roku 2018 lze podle zákona o obcích schválit starostovi města mimořádnou odměnu za mimořádnou práci. Slovo si vzal také samotný starosta, který zdůraznil, že to pro něj byla srdeční záležitost a odměna pro něj není nijak důležitá. „Dílo bylo dokonáno a za každé dílo se zaslouží odměna. Můžeme se z toho radovat!“ doplnil diskuzi místostarosta Strnad. Hynek Brýdl reagoval na diskuzi návrhem na stažení tohoto hlasování z dnešního programu, což bylo odsouhlaseno.
Druhé vstupy veřejnosti
Pan Skalický navrhl, aby se zastupitelstva konala v ĽArtu, protože se na zámek občané nemohou vejít. Starosta takovou možnost nevyloučil. Na zvážení zastupitelům navrhl také možnost, aby zastupitelstva byla častěji, protože pokud trvají 6 – 8 hodin a končí i po půlnoci, řada občanů to vzdá.
Interpelace zastupitelů
Pan Hurych se mimo jiné ptal na dodávání informací od pana tajemníka a upozornil, že některé podklady, ač o ně slušně a podle zákona požádal, se k němu nedostaly ani po čtyřech měsících. Opakovaná domluva evidentně neplatila. Dohadování skončilo informací, že pan tajemník sjedná nápravu, k čemuž ho vyzval i starosta Vetchý. Pan Kráčmar se ptal pana tajemníka na to, jaké jsou ekonomické dopady pro město po zrušení místa správce městských lesů a nahrazení této činnosti dvěma externími odborníky. Tyto informace měl podle něho pan tajemník dodat už před několika měsíci. Dohoda je taková, že informace dostanou všichni zastupitelé od tajemníka Brandejse do týdne. Na internetu jsem našel dvě smlouvy, které říkají, že pan Šplíhal, odborný lesní hospodář pobere ročně 94,5 tis. Kč a pan Kubík za správu lesa 360 tis. Kč, dohromady tedy cca 455 tis. Kč ročně. Z informací o platu předchozího správce pana Bureše tak vyplývá, že město na novém systému mzdově pravděpodobně neušetří. Klíčové v této věci však nejsou jen náklady na službu, ale i konečné výsledky a to jak po stránce ekonomické, tak i po stránce kvality budoucích městských lesů. Do debaty se zapojil také zastupitel Bureš, který informoval zastupitele, že ani on nedostává informace od pana tajemníka, o které písemně zažádá, ač ho k tomu opakovaně vyzývá na základě stížností i krajský úřad. V této souvislosti oslovil radního Brýdla, jak on tuto situaci vidí a ten odvětil, že každý, kdo o informace požádá, je má dostat v zákonné lhůtě. V následné těžko posouditelné při pan tajemník tvrdil, že materiály byly odeslány a pan Bureš je převzal, ten naopak oponoval, že šlo o jiný dopis. Následně se rozhořel další spor, tentokrát o prodej dřeva. Souhlasím s Hynkem Brýdlem, že spory tajemníka s panem Burešem už nikoho asi moc nezajímají. Pan tajemník sice dokola opakuje, že mluví pravdu a slyšeli jsme to od něho už mockrát, ale neznamená to, že ji má, jak se v některých případech ukazuje.
Ing. Hurych se ptal také na polikliniku. Zde zazněla informace, že aktuálně se pracuje na přípravách výběrového řízení a smlouvách o smlouvách budoucích s lékaři. „Poliklinika svým tempem pomalinku pracuje k výstavbě,“ vyjádřil se místostarosta Strnad.
Jiří Hurych se ptal, jestli se neřeší také nějaká opatření z hlediska sucha. Rada se z vyjádření starosty tímto tématem zabývala. I na základě iniciativy dvou občanek pak budou jistá opatření zavedena. Na některých lokalitách by se snížila četnost sečí na dvě, uvažuje se i o louce u penzionu. Četněji by se mělo ve městě vysazovat také keřové patro a stromy. Nové investiční akce pak pečlivě řeší vsakování vody ze zpevněných ploch.
Radní Brýdl informoval, aby se zastupitelé a jejich kamarádi a známí ze spolků zapojili do projektu participativního rozpočtu, který visí na stránkách města. Tento plán počítá s tím, že sami občané nebo i spolky mohou navrhnout a rozhodnout o tom, které projekty na zlepšení života ve městě budou z rozpočtu podpořeny. Výše všech projektů je zastropovaná částkou cca 1 milion Kč. Termín, do kdy mohou občané své návrhy posílat, je konec července 2019.
František Teichmann