Úředníkem roku je Radka Dostálová
Zpráva z městského úřadu přinesla informaci, že při mzdové inventuře k 12.12. 2017 ukazoval mzdový rozpočet přebytek 163 tis. Kč, čímž tajemník Jaroslav Brandejs oponoval zastupitelce Švarcové (ODS). Ta měla na minulém jednání pochybnosti o správném čerpání mzdových prostředků na platy úředníků. Tajemník pak informoval přítomné, že soutěž "Úředník roku" skončila. Vítězkou se stala referentka finančního odboru Radka Dostálová, cenu občanů získala referentka Hana Kvapilová z oddělení obecní živnostenský úřad.
V následné diskusi ke zprávě z MÚ se obdobně jako v listopadu zastupitelka Švarcová ptala tajemníka, kdy bude řešit výběrové řízení na vedoucího oddělení investic. Na tento post byl dosazen bez výběrového řízení Martin Fiala. Tajemník stejně jako 22. listopadu přítomné ubezpečil, že výběrové řízení proběhne co nejdříve.
O co jde v kauze městských lesů?
Celou věc zestručním. Město si vyžádalo od organizace SVOL (Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR) posouzení posudku škod, které napáchala zvěř v městských lesích. Posudek od SVOLu mám k dispozici a říká, že ač posudek o škodách vykazuje formální nedostatky a některé výpočty byly provedeny nesprávně, přesto ho lze použít pro vymáhání škody na uživateli honitby. Výše škod je dle výpočtu SVOLu dokonce o 115 Kč vyšší a je stanovena na částku 28 531Kč. Zároveň mám k dispozici také vyjádření Ing. Šimka, který konstatuje, že posudek nebyl správcem městských lesů Burešem zadán špatně. Pro zastupitelku Švarcovou z toho vyplývá, že starosta Vetchý neměl pravdu, když posudek označil za vadný. Ten naopak na svém výroku trvá a informace od SVOLU považuje za potvrzení svých slov. Řešit tento spor nemá smysl, názor ať si udělá každý sám. Absurdní je to i v souvislosti se skutečností, že rada města nimrodům škody z velké části odpustila. To by dle svých slov nakonec udělala i Stanislava Švarcová. Myslivci zaplatí posudek a pošlou maso na guláš pro organizátory Kopy. Pověstné jádro pudla se skrývá v tom, proč bylo tolik povyku pro nic. Vše nasvědčuje tomu, že nešlo o výši škody, ani způsob vymáhání, ale o hledání klacku na Ing. Bureše. Ten se, myslím, hledá dál a vsadil bych se o pivo, že se taky nakonec najde. Avizovaná příprava výběrového řízení na správu městských lesů, kterou zadalo vedení města, i přestože se dle mnohých indicií hospodaří v lesích dobře a šetrně, jen podporuje další možné spekulace. K danému tématu se sešli také starostové Lanškrouna a Štítů. K tomu Radim Vetchý uvedl, že šlo o setkání příjemné, a že si v Restauraci Na Kocandě dali svíčkovou. Tak hlavně, že jim chutnalo!
Vánoční výzdoba je krásná a Skalický byl neřízená střela
V prvních vstupech veřejnosti nejprve vystoupila občanka Kubínová, která pochválila vánoční výzdobu města, jen se jí nelíbilo, že bílý stan brání výhledu na vánoční strom. Pak vystoupil dřívější jednatel Vladimír Skalický a zmínil, že město je opravdu krásné, ale také to stálo 400 tis. Kč. Místostarosta Smola upozornil, že 100 tis. Kč věnoval na výzdobu pan Karel Hrodek. O to ale ve vystoupení občana Skalického nešlo. Radních se zeptal na to, jak je možné, že ještě před rokem při přípravě rozpočtu dostal stejně jako rok před tím na rok 2017 jen 21 mil. Kč a letos je v rozpočtu už 25,5 mil. Kč. Tuto částku nezpochybnil a považoval ji za správnou, nicméně nechápal, " co se za ten rok změnilo" a proč on, ač o navýšení žádal obdobnými argumenty, dostával ze strany rady města jen samá zamítavá stanoviska. "Ty věci jsem předjednával s radními, vysvětloval, ale stejně to nešlo". Jen dodám, že jednatel Skalický byl odvolán pro manažerská selhání a špatnou komunikaci s vedením města a na jeho místo přešel Ing. Lux. Skalický chtěl odpověď od každého radního. Většinou byla stručná. Starosta Vetchý i místostarosta Smola odpověděli lapidárně: "Změnil se jednatel". Následně Miloš Smola připustil, že se za ten rok se situací v TS důsledně obeznámil a že mu Ing. Lux vše náležitě vysvětlil. Také sdělil, že komunikace s jednatelem Skalickým se nikam neposouvala a byla špatná. Radní Karlík označil Skalického za "neřízenou střelu". Hodnocení toho, co se změnilo, zakončil radní Strnad s tím, že před třemi roky byl stromek na náměstí křivý a letos je už rovný.
Skalický konec konců kvitoval navýšení rozpočtu TS s povděkem a jen dodal, že místostarosta Smola přišel, ač byl zván, do TS poprvé až v listopadu 2016. Nakonec se jisté satisfakce dostalo Vladimíru Skalickému od bývalého kolegy a dnes jednatele TS Ing. Luxe. Doslova sdělil, že se pod vedením pana Skalického TS významně posunuly a odvedl v nich kus dobré práce. Označil ho za člověka komunikativního. Potvrdil také, že za dobu, kdy v TS pracuje (od pol. roku 2013), se moc peněz do této organizace neinvestovalo. "Ti lidé tam nad rámec povinností odváděli po nocích obrovské množství práce a my jim za to mohli jen poděkovat!" řekl doslova. Nebál se ani veřejně uznat, že velmi úspěšné třídění odpadů v našem městě je zásluhou Vladimíra Skalického.
Radní a zastupitelé si polepší o cca 100%
Následovalo jednání o odměnách radních a zastupitelů. Zastupitelka Dušková zopakovala svůj názor, že práci v zastupitelstvu dělá proto, že ji dělat chce a výše odměny pro ni nehraje roli. Místostarosta Smola navýšení naopak obhajoval s tím, že pokud v zastupitelstvu budou i nízkopříjmové skupiny, jsou pro ně tyto peníze mnohem významnější. Zároveň dodal: "Nepřál bych si, aby tu seděla jen manažerská smetánka!" Tím evidentně narážel na vystoupení zastupitele Kráčmara, který navrhl navýšit odměny o 10%. Tento návrh byl zamítnut. Zastupitelstvo nakonec odsouhlasilo variantu, kdy volení zástupci budou pobírat maximální výši odměn, jako by byl Lanškroun obcí do 1000 obyvatel. Tento návrh byl inspirován tím, jak se k odměnám samosprávy postavilo Ústí nad Orlicí a Česká Třebová. Znamená, že zastupitelé a radní budou od ledna brát zhruba dvojnásobek.
Měsíční odměny samosprávy - porovnání
2017 2018
Radní 2568 5514
Zastupitel 731 1379
Předseda výboru a komise 2172 2757
Člen výboru a komise 1972 2298
Členové výborů a komisí, kteří zároveň nejsou zastupitelé, budou od ledna brát 400Kč za účast na jednom zasedání.
Rozpočet města na rok 2018 prošel hladce
Stěžejním bodem prosincového zastupitelstva bylo schvalování rozpočtu na rok 2018. Ten počítá s celkovými příjmy ve výši 220 mil Kč a výdaji 335 mil. Kč. Schodek rozpočtu vzniká investicí města do kulturního domu a bude z velké části pokryt úvěrem. Jeho splátka by měla být 8, 4 mil. Kč ročně po dobu 20 let. Zároveň bylo uvedeno, že část výstavby KD bude profinancována z běžných investičních peněz. Starosta Vetchý vyjmenoval také významné rekonstrukce a investiční projekty města v roce 2018. Obnova se týká ulic: Vančurova (přesun z roku 2017), Seifertova, Zborovská, Havlíčkova a některých spojek v Dolním Třešňovci v blízkosti školy. Opravovat se bude i vstupní část u koupaliště. V konírně muzea se vybudují nové toalety pro Zámecký park a vzniknou i velké nonstop toalety spolu s IC. Zároveň město osvětlí cestu podél Dlouhého rybníka (od hráze okolo Knoflíku až po pramen u Olšového rybníka). Zazněla také informace o poliklinice. V současnosti se pracuje na projektové dokumentaci, která by měla stát cca 6 mil Kč. Hotová by měla být před koncem roku 2018, tak aby se mohl soutěžit dodavatel stavby na přelomu nebo začátkem roku 2019. Předběžně se počítá s cenou okolo 100 mil. Kč. Zároveň bylo zveřejněno, že provizorně budou některé ordinace umístěny mimo jiné i v kancelářích bývalého autodružstva. Zbývá jen konstatovat, že připravený rozpočet prošel hladce, když ho schválilo 17 zastupitelů. Podobně dopadl i výhled investic v letech 2018 – 2019, byť už byl schválen "jen" 15 hlasy.
Interpelace zastupitelů
V interpelacích zastupitelů prošel návrh Ing. Bernáška, který požadoval, aby kontrolní výbor do února 2018 zjistil, který orgán města rozhodl, že nebyla v roce 2010 zaplacena bance ČSOB částka cca 2,5 mil Kč. Tuto sumu požadovala banka po městu Lanškroun v souvislosti s firmou Gurman. Nakonec i s úroky a soudními poplatky muselo město zaplatit 5,7 mil.Kč. Dotaz vznesl i zastupitel Popelář a to na cyklostezky ve směru Sázava a Žichlínek. Bohužel zatím není o dotaci rozhodnuto a tak nelze predikovat, kdy se tyto důležité investice Dobrovolného svazku obcí Lanškrounsko podaří realizovat. V plánu je to v letech 2019 - 2020.
František Teichmann