Plány volebních stran zatím neznáme, jejich oficiální předvolební materiály nejsou k dispozici, ale pár informací lze z kandidátek vyčíst. Pokusím se o to. Pořadí stran vychází ze stránek volby.cz. Informace pak vyplývají z toho, co je zde uvedeno a přiznám se, že některá data jsou lehce zavádějící, protože například pracující kandidáty důchodového věku nezapočítávám mezi penzisty. Tedy vycházím z toho, jak se kdo cítil a definoval na kandidátce. Některé informace jsem shrnul do tabulky a do textu připsal pár postřehů. Tip počtu mandátů, které strana získá ve volbách 2018 na konci každého politického subjektu, vychází výhradně z mého osobního laického odhadu. Konec konců zkuste to taky, schválně, kdo bude úspěšnější.
ANO 2011
Nejúspěšnější strana loňských podzimních voleb do sněmovny obhajuje v Lanškrouně dva mandáty. Vzhledem k tomu, že strana Andreje Babiše v průzkumech neustále osciluje okolo 30% lze předpokládat, že může její pozice v Lanškrouně posílit. Na její kandidátce najdeme absolutně nejmladšího kandidáta ze všech, teprve dvacetiletého Jakuba Vybírala. Zajímavá je i přítomnost Stanislava Popeláře. Ten má za sebou pestrou historii "politického turisty", který začínal za ČSSD a přes TOP 09 se dopracoval k ANO 2011. Lídrem strany se stal radní Oldřich Strnad, který byl před čtyřmi roky skokanem voleb, když uspěl ze 16. pozice kandidátky.
ČSSD
V Čechách dlouhodobě ztrácející tradiční levicová strana obhajuje tři mandáty. Základní jednadvacítka kandidátů se od minulých voleb nijak podstatně nezměnila a na rozdíl od republikové úrovně působí lanškrounský tým mnohem kompaktněji. Sílu mu dodávají i dva výrazní komunální politici. Radní PK Bohumil Bernášek a místostarosta Lanškrouna Miloš Smola. Když jsem si před čtyřmi lety lehce rýpnul do kandidátky poznámkou, že "nedostatek kádrů" zachraňují manželky, někoho jsem tím asi namíchnul, a tak konstatuji, že aktuálně pomáhají nejen manželky, ale i dcery.
Demokratické fórum
Nováček mezi volebními stranami asi vzbudil "takový respekt", že už se o něm díky pravděpodobnému zdroji z lanškrounské radnice psalo i v Orlickém deníku. Na kandidátce najdeme celou řadu dlouhodobých kritiků současného vedení města. To, jak zaujme voliče, je těžké odhadnout, neboť zatím není znám program.
KSČM
Lanškrounští komunisté se potýkají se stejným problémem jako jinde. Jejich voličská základna postupně vymírá a jen těžce získávají nové, nebo dokonce mladé voliče. Ale víte jak je to s aktuální českou vládou, takže bych se nedivil, kdyby i v Lanškrouně byl Richard Nosek nakonec tím pomyslným jazýčkem koaličních vah. Respekt si zaslouží za svou kuráž nejstarší již třiaosmdesátiletý kandidát Josef Krátký.
KDU - ČSL
Tradiční konzervativní strana obhajuje 2 mandáty. Stejně jako před čtyřmi roky se opírá o zázemí rodin Kráčmarových, Reslerových a Skalických. Lídr kandidátky Jiří Kráčmar byl po celou dobu výrazným opozičním zastupitelem, jehož naléhavý hlas zazněl na každém jednání zastupitelstva. To zdůrazňuji i proto, že jiné hlasy, ať už koaliční nebo opoziční, byly vzácné jako tok tetřevů.
Lanškrounské fórum
Vítěz minulých voleb oslovil marketinkově zdatnou kampaní před čtyřmi roky velkou část veřejnosti. O rozporech mezi tím, co se slibuje, a co se pak činí, jsem tu již psal. Nic to však nemění na tom, že i tak bude patřit LF mezi favority voleb. Minimálně proto, jak "zářivě" se prezentují aktivity a investice vedení města v Městských novinách Lanškroun. Důležitým faktorem je i Radim Vetchý, coby úřadující starosta Lanškrouna. Také masivní investice hrají LF do karet. Bude to však voličům stačit? Na kandidátce pak nelze přehlédnout dřívějšího lídra strany MůjLanškroun Hynka Brýdla, který se po bezmála sedmi letech znovu rozhodl k politické angažovanosti.
ODS
Uplynulé čtyři roky se do té doby nejúspěšnější lanškrounská strana učila být se čtyřmi mandáty v opozici. Nová role pro ni nebyla lehká a zvládala ji střídavě lépe a hůře. Někdy věcně, jindy až dost emocionálně. Nelze však přehlédnout, že velmi často podpořili členové ODS i koaliční návrhy a to včetně rozpočtů. Nelze ODS tedy upřít nemalou míru opoziční vstřícnosti, což tu dříve nebývalo moc zvykem. Stanislava Švarcová byla po celou dobu jednoznačně nejdůraznější opoziční zastupitelkou.
Společně pro Lanškroun
I druhý z nováčků vstupuje do předvolebního boje s lidmi, kteří jsou k fungování města kritičtí. Významnou osobou je zde jistě správce městských lesů Roman Bureš, který je s vedením města doslova "na válečné stezce". Tomuto tématu jsem se v LL opakovaně věnoval. Na první pohled to vypadá, že mnohé utichlo nebo vyšumělo do ztracena. Například se už nehovoří o výběrovém řízení na správu městských lesů, které bylo zadáno k přípravě. Ze zákulisí městského úřadu ale neustále na veřejnost prosakuje, že Roman Bureš je člověkem nepohodlným, tak bych se nedivil, kdyby se na něj ještě před volbami "něco" našlo.
Strana soukromníků ČR
S napětím budu sledovat, jak úspěšně dokáže tohle seskupení oslovit voliče. Lídrem kandidátky je bývalý jednatel TS Vladimír Skalický. I on vystupoval vůči vedení města kriticky, byť to vždy činil velmi kultivovaně a věcně. Pokud strana svým programem zaujme místní živnostníky, může nakonec překvapit.
František Teichmann