Z 20 přítomných zastupitelů byla 12 hlasy zvolena sedmičlenná rada města složená z pěti členů Lanškrounského fóra a po jednom členu ČSSD a ANO. Post starosty obhájil Radim Vetchý (LF) a také uvolněný místostarosta Miloš Smola (ČSSD) zůstal na své pozici. Pro ANO se pak vytvořila funkce neuvolněného místostarosty Oldřicha Strnada. Z prohlášení na stránkách LF vyplývá, že je to z důvodu velkých investičních akcí. Historie říká, že institut druhého místostarosty není v Lanškrouně novinkou. Dalšími členy rady se stali: Josef Fuchs, Hynek Brýdl, Pavel Resler a Jaromíra Staňková, všichni z LF. Do politiky se tak po téměř sedmi letech vrací Hynek Brýdl, který již byl zastupitelem za MůjLanškroun do 21. 12. 2011, než z vlastní vůle odešel. Sám jsem zvědav, jak sveřepě bude ctít své zásady otevřené radnice, řádného hospodáře a další v souvislosti s aktuálními městskými investicemi. Jeho opoziční postoje bývaly vždy velmi nekompromisní a kritické.
DO MEDIÁLNÍHO VÝBORU MĚ NECHTĚJÍ
V dalších hlasováních se volili členové tří výborů: finančního, kontrolního a mediálního. Tady došlo k prvním zajímavým okolnostem. Jednak mě zaujalo, že u některých kandidátů byla shoda mezi opozicí a koalicí. Evidentně tak koalice projevila jistou formu dobré vůle, když například spoluodhlasovala, že předsedou kontrolního výboru bude Jiří Kráčmar (KDU – ČSL). Na druhou stranu u jiných jmen kandidáti opozice neprošli. Členem kontrolního výboru se tak nestal Jan Šebrle (KDU – ČSL). Ve finančním výboru neprošel Jakub Šperlich (DF) a Pavla Tovtíková (ODS). Zajímavé to bylo i v mediálním výboru, do kterého jsem byl nominován opozicí také já. Přiznám se, že se mi do „toho“ moc nechtělo. Jednak jsem měl pochopitelný pocit střetu zájmů a ani jsem nejásal ze spoluzodpovědnosti za Městské noviny v Lanškrouně. Znamenalo by to pořádně zabrat a o hodný kus posunout jejich novinářskou kvalitu, včetně nutné emancipace redakce a posílení její nezávislosti. Zastupitelům mohu jen poděkovat, že mě této lopoty ušetřili. Na druhou stranu je to asi nedobrá zpráva pro lanškrounské občany, protože současný mediální výbor zůstal z větší části stejný a poplatný staronové koalici, které aktuální stav městských novin evidentně vyhovuje. K tomuto názoru mě vede fakt, že kdyby byla vůle, už by noviny dávno mohly fungovat lépe. Bude jen příjemným překvapením, pokud by předsedkyně výboru a členka LF Lenka Ševčíková měla ambice se současným stavem pohnout a ostatní členové to vyslyšeli. Obávám se však, že člověk bez novinářských zkušeností a dlouhodobějších znalostí „lanškrounského terénu“ může snadno posloužit jen rolí užitečného idiota. Rád přiznám, budu-li se mýlit.
Kontrolní výbor
předseda: Ing. Jiří Kráčmar tajemnice: Ing. Petra Brejšová členové: Ing. Roman Bureš, Bc. Roman Ehl, Jaroslav Karlík, Jaroslav Lechnýř, Ing. Jindřich Marek, Vítězslav Seidl
Finanční výbor
předseda: Stanislav Popelář tajemnice: RNDr. Lada Sitová, členové: RNDr. Lukáš Boháč, Ing. Jana Frühaufová, Ing. Josef Fuchs, MBA, Stanislav Palla, Ing. Tomáš Resler, Ivana Šrůtková
Mediální výbor
předseda: Mgr. Lenka Ševčíková, Ph.D. tajemnice: Jana Urbanová členové: Ing. Jiří Hurych, Ing. Jiří Kohout, Ing. Vladimír Křivka, Ing. Miroslav Kuťák.
ODMĚNY ZASTUPITELŮ
Hlasovalo se také o finančních odměnách pro neuvolněné členy rady a zastupitelstva. Základní odměny zůstávají stejné jako dosud a to 1500 Kč pro zastupitele za měsíc. Člen rady má o cca 4000 Kč více. Druhý neuvolněný místostarosta bude pobírat 0,6 násobek platu uvolněného místostarosty tedy cca 35 tis. Kč, jak vyplývá z platové tabulky volených členů samosprávy. Místostarosta bude pobírat mzdu 58 tis. Kč a starosta cca 66 tis. Kč hrubého. Lze tak konstatovat, že dle tabulky neuvolnění zastupitelé a radní pobírají o dost méně, než na kolik mají nárok. Jen neuvolněný místostarosta bude odměňován podle tabulek. Ty se mají od ledna navýšit o 7%.
OPOZICE VYVOLALA JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA
Příští zastupitelstvo bude zasedat již 15.11. 2018 v 18:00 ve velké zasedačce MU Lanškroun. Starosta vyslyšel některé zastupitele, kteří chtějí veřejně projednat výstavbu polikliniky. Opozice je vůči stávajícímu návrhu koalice kritická a přichází s vlastním projektem. Na jednání by měli být přítomní také lékaři, kterých se projekt zásadně dotýká. Opozice navrhuje, aby se poliklinika postavila nová na místě bývalého autodružstva. Stávající budovu polikliniky chce zachovat a přebudovat na byty. Návrh koalice naopak počítá s tím, že stavba započne přístavbou polikliniky a bude pokračovat na etapy postupným ubouráváním a dostavováním budovy na stejném místě a za provozu.
František Teichmann