RADA MĚSTA
Radní rozhodli doporučit zastupitelstvu bezplatně převod budovy č.p. 140, kde sídlí Základní škola Lanškroun na Pardubický kraj. Ten zde zajišťuje výuku dětí se specifickými potřebami.
RM dále rozhodla, že správu budoucího biotopového koupaliště bude zajišťovat společnost TS Lanškroun s.r.o.
RM také zadala úkol starostovi Radimu Vetchému, aby ve spolupráci s Komorou architektů a městskou architektkou připravili otevřenou soutěž na výstavbu krytého plaveckého bazénu a to včetně analýzy investičních a provozních nákladů.
Radní Josef Fuchs dále informoval o pokračující přípravě projektu nové hasičské zbrojnice a retenční nádrže u Rudoltic na zachycení přívalových srážek.
RM doporučuje zastupitelstvu schválit dodatek smlouvy ke smlouvě s CZ Stavební holding a.s. na prodloužení termínu dokončení doprovodných staveb do 2. 9. 2025.
RM rozhodla o přijetí dotace ve výši 181 tis. Kč od Pardubického kraje na rekonstrukci osvětlení.
RM dále jmenovala ředitele příspěvkových organizací, kteří úspěšně prošli konkurzem. Lze konstatovat, že na těchto pozicích se de-facto nic nemění a ředitelé pokračují dál. Konkrétně: Pavel Vašíček – ZUŠ Lanškroun, Pavla Tovtíková – Madoret, Romana Kolderová - MŠ Vančurova, Iva Skalická – DDM Lanškroun. Novinkou je pouze ředitel ZŠ Dobrovského, kde odstupující Danu Krátkou nahradil Pavel Resler.
RM se také zabývala možností vařit ve školní jídelně Madoret bezlepkové obědy.
RM také jmenovala novou ředitelkou organizace Sociální služby Lanškroun Lenku Jakešovou.
Jindřich Marek se v diskusi ptal na proplácení letenek a cestovních náhrad zpětně. Konkrétně šlo o exkurzi lanškrounských dětí do Říčan. Kdy k cestě došlo dříve, než byla schválena dotace. A připomněl loňské zpětné uhrazení letenek pro manželky členů rady při cestě do Itálie v loňském roce. Místostarosta Smola na to reagoval, že si není jistý, může-li se na veřejnosti jmenovat a nejde-li o rozpor s GDPR. Dále navrhl, že je třeba vytvořit pravidla, podle kterých se budou cestovní náhrady platit a to včetně třetích osob.
Ing. Hurych se ptal na projekty řešící energetické úspory a fotovoltaiku. Starosta Vetchý odpověděl, že se připravuje dokument, který bude sumarizovat investice města do těchto projektů za poslední 4 roky. Jeho samotného to zajímá.
Jiří Kráčmar se vrátil k převodu majetku na kraj a ptal se, jestli se v souvislosti s hlasováním o převodu budovy č. 140 na nám. A. Jiráska bude znovu hlasovat i o převodu budovy kraje na Kollárově ulici na Lanškroun. Starosta Vetchý zopakoval, že převod budovy na kraj se již osvědčil v případě Gymnázia Lanškroun, které se aktuálně významnou částkou rekonstruuje. On sám je pro převod budovy č.p. 140 na kraj a současně nechce převzít bývalou školní budovu na Kollárově ulici do majetku Lanškrouna.
Jindřich Marek navrhl, aby se s krajem jednalo o možném využití školy na vytvoření vyšší odborné školy technického směru. Radim Vetchý takové jednání nevyloučil, ale zapochyboval o tom, že by o to měl kraj zájem, protože případné kapacity pro takovou výuku najde přímo ve stávající škole.
Diskutovalo se také o novém vodovodu, který má nahradit stávající vedení na dně Dlouhého rybníka a zajistit vodu v oblasti Obory. Zastupitel Marek připomněl v této souvislosti studii z r. 2016, která navrhovala opatření na dlouhodobé zlepšení kvality vody v Dlouhém rybníce. Starosta Vetchý popsal, že probíhala jednání s rybáři z Litomyšle, majiteli Dlouhého rybníka. Podařilo se zajistit změnu stáří rybí osádky na Dlouhém rybníce tak, aby se snížilo rytí kaprů v bahně. Současně jsme se dozvěděli, že Rybářství Litomyšl vypovědělo smlouvu o rekreaci, kterou mělo s Lanškrounem a řešilo hospodaření na rybníku ve prospěch kvality vody. Starosta dále zmínil, že pro VAK je odkanalizování oblasti Obory značně neekonomické a nemá to v plánu. Jednání se zemědělci, kteří hospodaří v okolí Jakubovického a Ostrovského potoka a mohou svým hospodařením významně ovlivnit splachy z polí, označil za „boj s větrnými mlýny“. Josef Fuchs řekl, že podle něho při velikosti Dlouhého rybníka nemůžou mít případné odpadní vody oblasti Obory vliv na kvalitu vody.
Zastupitel Brýdl se vrátil k tématu budov na Kollárově ulici a napomenul starostu Vetchého, aby neuváděl zastupitele ani občany v omyl. Konkrétně šlo o starostovu informaci, že kraj je informován o tom, že město odmítlo převzetí budovy. Podle jeho názoru trvá to, že město má možnost rozhodnout se do konce roku 2025.
ZPRÁVA Z MĚSTKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Ondriášová konstatovala, že nedošlo k žádné zásadní organizační změně. Pouze na pozici vedoucí Odboru sociálních věcí nastoupila Pavla Musilová. Dále připomněla, že se pracuje na přípravě investičních projektů, konkrétně: rekonstrukce Čechovy ulice, projektu Území ekologické stability a rekonstrukce ulice Na Větru. Informovala také o schválení zadání dokumentace na rekonstrukci chodníků a osvětlení na ul. Lidická. Paní tajemnice informovala také o proběhlých kontrolách ze strany Úřadu Pardubického kraje a hasičů, které podle ní dopadly dobře. Probíhá také příprava digitalizace stavebního řízení. V této souvislosti je již úřad vybaven technikou a zaměstnanci úřadu se školí na nový systém. Nicméně Radka Ondriášová konstatovala, že je stále více otázek než odpovědí a neví, jak dobře bude systém od 1.7. fungovat. V diskuzi se zastupitel Brýdl ptal na existenci pracovní skupiny pro strategické plánování. Tajemnice odpověděla, že se již dvakrát sešla ve složení: Oldřich Strnad, Radim Vetchý, Tomáš Resler, Miloš Smola, Jana Frühaufová a Petr Dušek.
VSTUPY VEŘEJNOSTI I.
V nich se probíral stav komunikace obsluhujících garáže u bývalých papíren. Pan Dymák popsal, že komunikace je v žalostném stavu, opravy frézovaným asfaltem nepomáhají a žádá úpravu tak, aby se zde dalo chodit i jezdit. Starosta Vetchý odpověděl, že se připravuje další etapa rekonstrukce Seifertovy ulice, která by měla přinést i řešení tohoto problému. Pan Dymák se dále ptal na systém zimní údržby ulic a jeho kontrolu. Není konkrétně spokojen s ul. Na Vyhlídce. Navrhuje, aby se změnil plán údržby v tomto místě, lépe kontroloval úklid a myslí si, že by pomohlo i zapojení externích firem do úklidu v době kalamit, protože úklid do 48 hodin přichází pro řadu lidí i bezpečnost příliš pozdě. Podle vedoucího odboru dopravy pana Pavelky se k němu nedostaly žádné stížnosti na tento úsek, zapojení soukromníků do údržby v zimě už probíhá a mohlo by se rozšířit, ale zvyšuje to náklady. Kritizována byla i skutečnost, že se úklid po zimě nestíhá a mnohde není uklizen posypový štěrk ani na konci června.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Zde se projednávalo především biotopové koupaliště, kterému jsem věnoval samostatný článek. Následující program a jeho body mohly dopředu působit spíše nudně, ale opak byl pravdou a to i díky poněkud vyhrocené a nepříjemné atmosféře umocněné odchodem nemalé části opozice. Ta tím dala najevo, že válcování „jedenáctkou“ koaličních zastupitelů ji nebaví. Tomáš Resler to sice v závěru označil za dětinské, ale jeho proslov jinak s názorem odchozích zastupitelů souzněl.
MAJETKOVÉ VĚCI
Nejprve se projednávaly věci majetkové, konkrétně šlo o směny pozemků, kdy město potřebuje získat konkrétní parcely k realizaci projektů územní ekologické stability. Konkrétně jde o biokoridory a polder, který by zamezil bleskovým záplavám v okolí Minářova kopce u Rudoltic a navazující Krátké ulice. Tomáš Resler vznesl připomínku k pozemku na hranici Lanškrouna a Dolního Třešňovce – Na Rozhraní, protože podle jeho názoru by mohlo jít o rozvojovou lokalitu s možností individuální výstavby. Starosta Vetchý odpověděl, že by to mohlo nastat jen v případě změny územního plánu města, což je málo pravděpodobné, protože to disponuje jinými rozvojovými lokalitami. Následně pan Karlík upozornil na technické problémy související s tímto pozemkem a bod byl stažen. Vyřešily se ale směny pozemků u Rudoltic potřebné pro výstavbu retenční nádrže.
Zastupitelstvo také schválilo prodloužení smlouvy se společností CZ Stavební Holding a.s. ve věci výstavby infrastruktury bytových domů a to z termínu 30. 6. 2024 na 2. 9. 2025. Tomáše Reslera zajímalo, jestli se z tohoto důvodu nějak posune příprava sedmi parcel pro individuální výstavbu. Radim Vetchý řekl, že ne, protože město bude samo zajišťovat přípravu těchto pozemků tak, aby byly k dispozici zájemcům o individuální výstavbu co nejdříve. Původně měl přípravu parcel zajistit CZ Stavební holding a.s. Na základě dohod má podle starosty Vetchého závazky vyplývající ze smluv následně doplatit.
Zastupitelstvo také schválilo bezplatný převod budovy č.p. 140 na nám. A. Jiráska na Pardubický kraj.
Zastupitelstvo schválilo také použití 1,25 mil. Kč ze státní dotace Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na vyčištění a sanaci sklepů pod zámkem, které byly zasypány v průběhu 20. století. Starosta vyjádřil přesvědčení, že se podaří sklepy zpřístupnit i veřejnosti. Sanace sklepů má zlepšit také technický stav budovy.
Zastupitelstvo schválilo podporu památkové péče na rok 2024 z rozpočtu města, kde je vyčleněna suma 400 tis. Kč. Byla podána pouze jedna žádost a to majitelem budovy č.p. 100 na ul. Purkyňova. Podpora ve výši 400 tis. Kč byla schválena, ale Tomáš Resler upozornil na to, že stejný žadatel podporu obdržel už loni, což ho sice z dalšího čerpání nevylučuje, ale je to poněkud „zvláštní“. Resler nárok žadatele nerozporoval a nechtěl, aby jeho připomínka zaváněla závistí, jen ho udivilo, že lze takto dotace kumulovat do jednoho projektu. Zaznělo také, že obnova štukové fasády tohoto domu s reliéfy je velmi nákladná a tudíž má smysl žádosti vyhovět.
ROZPOČTOVÉ ZMĚNY
O 500 tis. Kč město navyšuje rozpočet na straně výdajů, neboť chce ještě letos rozjet přípravu realizace nové Sportovní haly Lanškroun vedle haly B. Modrého. 110 tisíc Kč tvoří náklady spojené s administrací přípravy zadávací dokumentace na výběr zhotovitele stavby a 363 tis. Kč tvoří odměna pro administrátora v případě získání dotace.
Dělnický dům bude mít nové úsporné led osvětlení v ceně 370 tis. Kč. 181 tis. Kč je dotace, kterou Lanškroun získal z Pardubického kraje na tuto realizaci a 189 tis. Kč musí město zaplatit ze svého rozpočtu. Konkrétně jde o 90 ks nových světel a 25 žárovek. Tomáš Resler považuje zakázku za poněkud drahou a rád by příště věděl, jak bude vypadat osvětlení, které tam bude instalováno, aby se daly vynaložené prostředky posoudit.
Město také nainstaluje nový parkovací automat u Albertu. Následně se změní provozní režim, prvních 30 minut parkování bude zdarma, pak se parkování zpoplatní. 15 míst zůstane vymezeno pro bezplatné parkování nakupujících v Albertu.
O 2,5 mil Kč se navyšuje rekonstrukce střechy na ZŠ Dobrovského, ukázalo se, že krom výměny krytiny je nutná i výměna střešních oken. Současně budou vyměněna také okna na školní jídelně.
O 2 mil. Kč se navyšuje také rozpočet na rekonstrukci chodníků a osvětlení na Lidické ulici. Původní finanční rámec se zvýšil z 5 mil. Kč na 7 mil. Kč. Starosta Vetchý však vysvětlil, že ještě není vysoutěžena firma a výsledná cena projektu se může lišit.
DDM NEMÁ DOSTATEK PROSTOR PRO KROUŽKY
Nevinně vyhlížející rozpočtové opatření, které mělo navýšit příspěvek DDM o částku 480 tis. Kč zaměstnalo zastupitelstvo na dlouhou hodinu. Peníze mají pokrýt nákup nového vybavení do prostor v ZŠ Dobrovského, kam se má přesunout část aktivit DDM, když padl projekt přesunu DDM na Kollárovu ulici. Současně budou peníze sloužit k úhradě nájemného, energií, vody a pravidelného úklidu prostor. Hynek Brýdl kritizoval toto rozhodnutí jako nekoncepční a zbytečně složité. Doslova uvedl, ať se město „přestane drbat pravou rukou za levým uchem“ a znovu připomněl nevyužité prostory na Kollárově ulici. Dále se ve vyhrocené diskuzi popsalo, že z bytu školníka se musí přestěhovat kancelář DSO Severolanškrounsko, ZŠ Dobrovského bude mít s prostorem v budoucnu jiné plány a tak není jisté, na jak dlouho se sem bude DDM stěhovat. Prostor bytu není kvůli absenci dětských toalet vhodný pro předškolní děti, pro které DDM potřebuje zázemí nejnaléhavěji. V bytě je schodiště nesplňující normy a brání využití jedné ze tří z místností.
Ředitelka Skalická následně popsala martýrium, které už absolvovala při zajišťování prostoru pro potřeby kroužků DDM od září 2024. Radní Seidl ředitelku napomenul, že od ní bylo neuvážené nabízet kroužky, pro které neměla zajištěné zázemí. Ale následně se ukázalo, že už v únoru 2024 starosta Vetchý SMS potvrdil, že tyto prostory k dispozici budou.
Ředitelka Skalická mi aktuálně potvrdila, že k dispozici už má od ředitele ZŠ Dobrovského smlouvu a tudíž je pravděpodobné, že DDM zde bude moci fungovat. Nejisté zůstává, jestli se stihne připravit a vybavit prostory včas. Smutné je konstatování, že ředitelka Skalická tento problém řešila od září 2023, ale vedení města jí nedokázalo pomoci. Rozpočtové opatření na peníze pro DDM nebylo nejprve přijato, protože pro něj hlasovalo jen 9 zastupitelů. Později v interpelacích ředitelka Skalická zopakovala, že má o prostory zájem, ale musela vyjádřit pocit, že jde z hlediska DDM o nesystémové řešení. Poprosila o opětovné zvážení tohoto rozhodnutí vzhledem k následkům neschválení. Znamenalo by to zrušit již rodičům a dětem nabídnuté kroužky. Napodruhé bylo rozpočtové opatření většinou zastupitelů podpořeno.
Ještě větší vzrůšo se točilo kolem schválení seznamu přísedících u okresního soudu. Seznam musí schválit zastupitelstvo Lanškrouna, protože jinak nemohou nominovaní lidé svou práci přísedících u soudu zastávat. Rada města před tím doplnila seznam o Lenku Bártlovou a současně vyškrtla Hynka Brýdla. Ten se k tomuto aktu vyjádřil vysvětlením, že ze seznamu se nemá v případě doplnění nového jména někdo vyškrtnout. A podle jeho mínění jde ze strany rady o „pomstu“ a své bývalé kolegy obvinil z malosti. Vyškrtnutí mu nevadilo, ale uvedl, že o práci u soudu má dál zájem. Seznam nebyl schválen ani v pozměněné verzi, kterou doplnil Tomáš Resler právě o Hynka Brýdla, ani v té původní. V interpelacích se nakonec hlasovalo o seznamu ještě dvakrát a kupodivu nakonec prošla verze s Hynkem Brýdlem, když ho podpořili i radní, kteří ho původně vyškrtli. Důležité asi bylo, když zazněl argument, že neschválení seznamu značně zkomplikuje práci okresního soudu. Blázinec okolo hlasování naštval i koaličního zastupitele Karlíka, který podle všeho zvažoval před jedenáctou večer, že odejde a označil hlasovací chaos za „guláš, ve kterém se nikdo nevyzná“.
INTERPELACE
Opoziční zastupitel Tomáš Resler si na začátku interpelací vzal slovo a popsal své pravidelné pocity ze zasedání: „Pokaždé mám na konci zastupitelstva pocit, že skončím, protože tohle nemám zapotřebí. Dneska jsem s kolegy neodešel, protože se mi to zdálo dětinské, ale chápu je. Oni mě ty pocity vždycky za 2 – 3 měsíce přejdou“. Vysvětlil, že mu nevadí, že je přehlasovaný koalicí, protože i v jeho bývalé firmě se mu to stávalo. Popsal ale, že když něčemu dává energii a nemalé množství času, má vidět, že to má nějaký smysl a dokáže výsledek ovlivnit. „Tady mám pocit, že moje práce má dopad nula“, konstatoval nevesele a dodal, že když ten čas bude věnovat čemukoliv jinému, bude to vždy smysluplnější. Poukázal na to, že koalice prohlasuje „sebevětší blbost“ aniž by zvážila názory a argumenty opozice, protože si to dopředu domluví. Logicky si podle něho zbytek zastupitelů musí připadat zcela zbytečně. Nevzpomíná si, že by někdy jeho názor nebo připomínka byla brána v potaz, protože koaliční zastupitelé jdou jako jeden muž za starostou a plní stranickou poslušnost.
Starosta Vetchý popsal jednu z připomínek Tomáše Reslera, která se aktuálně realizuje a odvětil, že už tu sedí dlouho a nemyslí si, že by to někdy v historii bylo jinak. Podle něho: „Musí být na některých věcech většinová shoda, aby se mohly posouvat“.
František Teichmann