Vše se točí kolem peněz …
text zápisu: „… Pan Resler očekává reakci pana Skalického, že poskytované služby byly v nedostatečné kvalitě, jelikož nedisponoval finančními prostředky na nákup nové techniky.“
Musím souhlasit s panem Reslerem, že do TS je potřeba dostat více peněz. Pana Reslera a některé další členy rady jsme společně s ekonomem společnosti informovali o tom, jaké důvody nás vedou ke zvýšení cen prací pro město na rok 2017. TS jsou dlouhodobě podfinancovány, což se projevuje na stárnutí techniky, která je denně v provozu, a zvyšující se nespokojeností zaměstnanců s výší mezd. Například vozidlo na svoz odpadu je staré deset let. Postupné stárnutí si začíná vybírat „daň“ v podobě zvyšujících se nákladů na opravy. Za rok 2016 náklady spojené s udržením provozuschopnosti „kukačky“ a zajištěním náhradního vozidla přesáhly 100.000 Kč.
Vozidlo, na kterém závisí provoz malých sběrných dvorů, je staré 25 let. Je na hranici životnosti. Nevím, jak by vedení města svým občanům zdůvodnilo, kdyby se na jaře dvory neotevřely, protože toto vozidlo je technicky nezpůsobilé. Možná by byl použit argument o špatném manažerském vedení, které neumí zajistit finance pro novou techniku.
Tvrzení pana starosty, že město do TS dává peněz dost, že rada schválila nákup nové plošiny a město investuje do areálu TS, je nepřesné. Ano. Rada schválila výměnu nové plošiny za 30 let starou, která by již další technickou kontrolou neprošla. Tento souhlas padl po mé několikrát opakované argumentaci, že nebudeme schopni zajišťovat opravy veřejného osvětlení. Můj požadavek k odsouhlasení nákupu mi byl několikráte vrácen s odůvodněním, zda je to potřeba, kdo to zaplatí, jak budeme cenu plošiny financovat a podobně. Po několikaměsíčním vyjednávání byl nákup odsouhlasen a plošina nakoupena.
A takto bych mohl pokračovat. Stáří technického parku je příčinou horší práce, vysokých nákladů na opravy a důvodem zbytečných prostojů a následných víceprací za vyšší cenu.
A jak to s těmi penězi mezi městem a TS vlastně je? TS si vydělají jen tolik, kolik pro město a další zákazníky odpracují. Žádné paušály, žádné peníze za nic. Toto skončilo v roce 2014, kdy byl nastaven nový způsob úhrad za provedené práce. Pokud by toto chtěl někdo změnit na paušály, vrátil by stav věci před rok 2012.
Neustále se mluví o navyšování rozpočtu na práce TS. Platby za práce TS skutečně každým rokem stoupají. Důvod je prozaický. Zaměstnanci TS každým rokem odvádějí více prací. Byl zahájen svoz bioodpadu, provádí se pravidelný úklid komunikací, začaly se pravidelně čistit silniční vpusti, město „rozkvetlo“ pod rukama obětavého zahradníka, stromy mají pravidelnou odbornou péči profesionálního arboristy, byl zahájen provoz atletického stadionu, veřejné osvětlení je evidováno v novém pasportu a tak bych mohl pokračovat.
Kromě přibývajících prací se současně zvyšují i náklady na udržení provozuschopnosti techniky. A nesmíme zapomínat na zaměstnance. Je pryč doba, kdy „ za branou stálo deset jiných“. Držel jsem se rčení, že „s každým dobrým zaměstnancem odchází i kus firmy“. Proto jsme nastavili nové, motivační odmněňování.
A jaké příjmy z technických služeb má město? Z nájmu za prostory nového sídla společnosti TS dostane ročně více než 400.000,- (v roce 2015 to bylo dokonce více než 900.000,-). Za nájem skládky zaplatí TS ročně zhruba 250.000,-. Za provozování hřbitova doplatí TS ze svého cca 150.000,-. Do provozu zimního stadionu investují ze svých provozních prostředků kolem 300.000,-. Za dobrou činnost TS v oblasti odpadového hospodářství město dostává ročně od společnosti Ekokom více než 1.300.000,-. Za ochotu nést zvýšenou administraci skupinového DPH v účtárně TS, ušetří město dalších více než 1.000.000,-. Když se to vše sečte, je to téměř 3.500.000 Kč. To je příspěvek do rozpočtu města za to, že technické služby jsou.
Pan starosta se zmiňoval o investicích do areálu, které mají TS v pronájmu. To nejsou investice do TS, ale do majetku města, tedy „do svého“.
Bílá zima …
text zápisu: „… Pan místostarosta Smola odvětil, že během zimního období nezapojil všechny zaměstnance společnosti.“
Po několika letech napadlo více sněhu, než v letech předchozích. Mnozí již zapomněli, jak to na chodnících a silnicích vypadá, když napadne více než 20 cm za den. TS byly několikráte terčem kritiky za provádění zimního úklidu. Vedením města jsem byl několikráte vyzván, abych doložil, jaká technika a kteří zaměstnanci úklid prováděli. Toto jsem vždy splnil, ale nikdy jsem nedostal žádnou zpětnou reakci, kromě paušálního odsudku, že je špatně uklizeno. Nikdy nebylo přihlédnuto k faktu, že údržba byla, až na výjimky, prováděna dle plánu, v uvedených časech a v rámci technických možností společnosti. Pro informaci uvádím, že údržbu 23 km chodníků a 30 km silnic provádí dvě multikáry, dva smluvní malotraktory a dva velké traktory s radlicí. Dále je to ruční úklid přechodů, schodišť a dalších nepřístupných míst. Všichni zaměstnanci určení na zimní údržbu byli v provozu deset a více hodin. Jsem přesvědčen, že pracovníci TS i partnerských společností odvedli dobrou práci. Minimálně stejnou, jako v okolních městech a za to jim patří poděkování, a ne tak přísná, a mnohdy neoprávněná kritika.
Arogance jednatele …
text zápisu: „… Pan starosta Vetchý sdělil, že …jednatel společnosti nekomunikuje adekvátním způsobem s vlastníkem společnosti, a to s vedoucími odborů i vedením města. Vedení města obdrželo četné stížnosti na arogantní jednání jednatele společnosti, naposledy minulý týden od ředitelky příspěvkové organizace.“
Nevím, kde vznikl názor, že jsem člověk, který neadekvátně jedná se svými partnery. Nevím, co se stalo, že se o mne říká, že jsem arogantní. Pokud mi je známo, tak tento argument u vedoucích odborů podporu nenašel i přes snahu vedení města si ji písemně zajistit.
Nákup osobních vozidel …
text zápisu: „… Mělo jít především o správné manažerské kroky a volbu vhodných investic do společnosti. Tak jako pan starosta Vetchý nevidí problém v tom, že by jednatel neměl možnost nakoupit techniku, volil však špatně, jednatel nakoupil osobní vozidla, která společnosti nevydělávala. Zaměstnanci společnosti pak jezdí v technice, která je za hranicí životnosti.“
Ano, zaměstnanci skutečně jezdí s technikou za hranicí životnosti. O tom, jaký je přístup vlastníka jsem již psal. Použití argumentu, že jsem nakoupil osobní vozidla a neinvestoval do nové techniky je ale lichý. Nákup osobního vozidla Škoda Rapid byl s vedením města konzultován a na valné hromadě odsouhlasen. O nákupu druhého vozidla jsem dlouho přemýšlel. Již dříve jsem uvažoval o nákupu staršího auta pro zaměstnance dojíždějícího na skládku v Dolním Třešňovci, který blokuje jednu ze tří multikár. Proto jsem se rozhodl stávající osobní vozidlo, mimochodem staré 12 roků, přesunout do provozu a místo něj nakoupit nové. Obě vozidla byla pořízena za nejlepší cenu ve výběrovém řízení a to za 500.000 Kč bez DPH. Takže nedošlo k žádnému neuváženému rozhodnutí, ale uvážené obnově vozidel pro práci vedení společnosti s cílem zajistit vozidlo pro provozního technika v terénu, a zároveň ze skládky uvolnit multikáru pro jinou práci.
Výtky vlastníka …
text zápisu: „… Pan místostarosta Smola také dodal, že úkoly a výtky města nebyly zohledněny a respektovány. Jeden úkol musel být vždy několikrát urgován. Zopakoval, že se nejedná pouze o nespokojenost v zimním období, ta pouze poukázala na špatnou organizaci a managment.“
Bohužel si neuvědomuji, o jakých úkolech a výtkách pan místostarosta na jednání rady hovořil. Jaké úkoly byly na mne a TS opakovaně vyžadovány? Co bylo důvodem opakovaných výtek? Byly to požadavky vedení města, městské policie nebo úředníků města? Byly to ty, které byly skoro vždy vyslyšeny a v případě kompetencí TS i provedeny.
Nevím, jak může být někým hodnocena špatná organizace a management, když z řad kritiků, kromě dvou valných hromad, do TS nikdo nikdy nedošel? Nikdo u nás nepobyl víc jak dvě hodiny. To není čas na poznání organizace, kterou město vlastní a vyžaduje od ní provádění prací pro město. Je škoda, že nebyla tato příležitost, i přes ujišťování vedení města, že se přijdou na provoz společnosti podívat, nikdy využita. Výjimkou je jedno, respektive tříhodinové ježdění v multikáře a traktoru při provádění zimní údržby v lednu letošního roku.
Popravdě, chodit kontrolovat „svého jednatele“, jak na to poukazoval pan Strnad, skutečně není potřeba. Je potřeba mu jen věřit a naslouchat tomu, co říká, byť to nemusí korespondovat s představou vedení. Vztah TS a města je jednoznačně zakotven ve Smlouvě na provádění komunálních služeb, která byla sepsána v roce 2013, společně s přechodem na nový způsob úhrad za provedené práce. Je potřeba hodnotit, zda práce jsou nebo nejsou provedeny, a v jaké kvalitě. A to se v letech 2014 až 2016 dělo.
Špatný management …
text zápisu: „… Pan Bernášek souhlasil, že chyba byla v nedostatečném managmentu společnosti.“
Nevím, co měl na mysli pan Bernášek pod slovy nedostatečný management. Jestli je to skutečnost, že zaměstnanci TS chodí ve slušných pracovních oděvech, jsou podchyceny problémy městského hřbitova, nebo že byl na hřbitově udělán pořádek v administrativě, stejně jako na skládce a v odpadech. Možná to, že se společnost přestěhovala do nových prostor, aniž by byl narušen její chod a nikdo ve městě to nijak nezaznamenal, nebo to, že je plněna legislativa týkající se bezpečnosti práce, autodopravy, údržby zeleně a mnoho dalšího. Možná toto?
Závěr
Co napsat závěrem? Mrzí mne, že jsem byl ze své pozice odvolán. Lanškroun mám rád. Jsem rád u toho, když se plánují a realizují akce, které vedou k jeho rozkvětu. Práci pro město jsem si oblíbil a rád jsem „přiložil ruku k dílu“ bez ohledu na čas. Myslím si, že stávající vedení města vyslalo budoucímu jednateli TS špatný signál. Dělej, jak chceme my, jinak …
Poděkování a přání
Děkuji vedení města, tomu které mne do pozice jednatele ustanovilo, i tomu, které mne odvolalo, za to, že jsem v pozici jednatele získal mnoho nových zkušeností z různých oblastí správy města. Děkuji svým kolegům, zaměstnancům společnosti TS za jejich dobrou práci, kterou pro nás, občany města odvádí.
Městu přeji „dobrou ruku“ při výběru nového jednatele společnosti.
Novému jednateli přeji hodně pracovních úspěchů.
Zaměstnancům TS přeji jednatele osvíceného a lepšího, než jsem byl já.
Vladimír Skalický
bývalý jednatel Technických služeb Lanškroun, s.r.o.