U koupaliště přibyly nové lavičky, koše a osvětlení a v provozu je i drobné občerstvení
V teplých dnech navštíví Dlouhý rybník i stovky návštěvníků, často od jinud než z Lanškrouna
Lanové centrum doplnilo nabídku atrakcí pro děti, ale je bohužel určené pouze pro ty do 15 let
Lidé se ale mění a jejich představy, jak trávit čas u vody, už dávno neodpovídají vzpomínkám z osmdesátých let. Praxe je však často taková, že návštěvníci z daleka nám závidí to, na co mnozí z nás spíše žehrají. Přitom mé zkušenosti třeba z takového Bavorska hovoří o tom, že Němci se už před léty vrátili zpátky k rybníkům a podobné areály s hnědozelenou vodou masivně obléhají. Bavoráci prostě nejsou cimprlich. Naučí se to ale i lanškrounští?
Městu se nedá upřít snaha o vylepšení zázemí pro milovníky okolí lanškrounských rybníků a přírodního koupání. Ale jsou už to ty investice, které zapíší Lanškroun do map atraktivních turistických cílů? Že bych tu místo nových a poměrně nákladných laviček a košů raději viděl malé brouzdaliště pro děti do tří let, které přece jen té vody vypijí ještě hodně, může být jen ryze subjektivní názor. Určitě existují i různé skluzavky a tobogány, které se montují u přírodních nádrží. Po dohodě s Rybářstvím Litomyšl by se jistě plážová oblast dala pokrýt vrstvou říčního písku bez kamínků a bezesporu jsou známé i technologie, jak snižovat množství plovoucích rostlin, ale i to jsou především náměty na diskuzi. Nemám v kapse plán, který by dal oblasti ten správný šmrnc. A tady možná leží jádro pověstného pudla. Nevím o tom, že by existovala dlouhodobá koncepce s definovanými cíli a finančními zdroji, která by dala oblasti jasnou perspektivu rozvoje.
Když jsem se opakovaně stavěl za střízlivější finančně méně nákladnou podobu Kulturního domu, měl jsem na zřeteli i oblast Lanškrounských rybníků, která je bezesporu domácím stříbrem, jen se jí dlouhodobě nedostává pozornosti, jakou by si zasloužila. V budoucnu by právě obnova a rozvoj celé oblasti mohla být jednou z investičních priorit. Právě kombinace zachovalého přírodního parku a moderních rekreačních technologií a atrakcí by mohla být pomyslným zlatým hřebem lanškrounského sportovního zázemí. Jen se obávám, že vzhledem k plánovaným úvěrům a mandatorním výdajům nezbydou peníze na více než kosmetické úpravy.
František Teichmann