ZPRÁVA ZE ZASEDÁNÍ RADY
Zápis z rady přečetl radní Stanislav Popelář. Rada od minulého zasedání zastupitelstva jednala šestkrát a mimo jiné se zabývala parkovištěm u Alberta. Společnost Ahold ukončila pronájem parkoviště a bude si pronajímat už jen cca 15 parkovacích míst na cca 300 m2 určených prioritně pro zákazníky Albertu. Zbytek parkoviště převezme město a nastaví tam režim obdobný jako na náměstí. „Prvních třicet minut bude zdarma, pak bude pakování zpoplatněno“, popsal později starosta Vetchý.
V rámci investic proběhne rekonstrukce rozvodů vody v části budovy Penzionu pro seniory č.p. 980 na ul. B. Martinů a rekonstrukce bytů v domech č.p. 125 a 242. Rada také schválila ceníky TS Lanškroun s.r.o. jako dodatek ke smlouvě o poskytování komunálních služeb, kterým se dosavadní ceník ruší. Rada dále schválila ceníky na výkup dřeva na II. kvartál 2024, které předložila společnost Lesy Jedlí s.r.o. zajišťující správu městských lesů i prodej dřeva. Zastupitel Košťál se později ptal na téměř rok starou záležitost, kdy rada města schválila na svém zasedání 24. května 2023 pro město nevýhodné ceníky od p. Urbana z Lesy Jedlí na výkup dřeva pro II. kvartál. Ve vysvětlení se podle Martina Košťála píše, že rada města tyto ceníky schválila, protože ještě nebyly k dispozici ceníky uveřejněné Českým statistickým úřadem. V této zprávě je ale podle něho současně připojena příloha - index cen za I. čtvrtletí 2023, který byl ČSÚ zveřejněn už 5. května. „Tady někdo, kulantně řečeno, nemluví pravdu. Vy tady argumentujete něčím, co zjevně nebyla pravda“, konstatoval Košťál. Starosta Vetchý nebyl schopen věc vysvětlit, ale slíbil, že se tím bude zabývat. Zastupitel Košťál dodal: „Už je to skoro rok stará záležitost, tak se tím, prosím, zabývejte. Přesvědčte mě, že jste jednali jako dobří hospodáři. Kde chcete chybu najít, nevím, ale prosím vás, jestli by to bylo možné, tak mi dejte vědět do 14 dnů. Pak nevylučuji, že se tím bude na základě podnětu zabývat úřad pro hospodářskou soutěž.“ Starosta Vetchý přislíbil, že odpoví do 14 dnů. Věcí se zabýval také kontrolní výbor na svém zasedání a to už 19. 9. 2023 a žádal radu o vysvětlení. Mimo jiné se v zápise píše: „Schválený ceník obsahuje s výjimkou paliva ceny o 603 až 1 430 Kč/m3 nižší, než by dle uzavřené smlouvy měly být“. Zastupitel Kráčmar k tomu dodal: „Prodávat dřevo skrze překupníka je pro město značně nevýhodné“.
Rada města navrhla, aby projektanti připravující biotopové koupaliště spolupracovali s panem Hudečkem, nezávislým stavebním dozorem, který již byl zapojen do stavby KD LArt i polikliniky. Místostarosta Smola popsal, že s nimi řeší technické postupy a harmonogram tak, aby se stavba ideálně načasovala.
Rada města schválila dodatek ke smlouvě s lanškrounskou společností Ipesis Ing. Dvořáka. Firma zajišťuje vestavbu a rekonstrukci ZŠ A. Jiráska 139 a cena díla se touto smlouvou navýšila o 30,3 mil. Kč. Termín dokončení díla se nemění. Původní částka, za kterou měla být rekonstrukce hotová, byla cca 50 mil. Současně rada schválila zadávací řízení na dodání pomůcek, nábytku a konektivity.
RM dále schválila zadání projektových prací na projekt Územního systému ekologické stability společnosti Pro životní prostředí s.r.o. Projekt zasahuje i do rekonstrukce ul. Lidická. Rada města zrušila v souvislosti s rekonstrukcí Lidické ulice také nevyužívanou zastávku Maniny. Paní tajemnice doplnila, že v souvislosti s projekty ekologické stability proběhla intenzivní jednání s vlastníky dotčených pozemků.
RM řešila také 16 rozpočtových opatření. Mimo jiné posílení výdajů na správu sportovního areálu, příjem účelové dotace pro Sociální služby Lanškroun, retoping umělé dráhy na stadionu, snížení elektrické náročnosti na veřejné elektrické osvětlení atd.
RM schválila staronového pojistitele města firmu Kooperativa.
RM schválila podání žádosti o dotaci na veřejné osvětlení. Jednala také o pořízení nové IT techniky pro odbor stavebního úřadu v souvislosti s digitalizací stavebního řízení.
RM se také zabývala dotacemi v oblasti sportu, kultury a sociálních služeb. Zastupitelstvo následně schválilo podporu organizací v těchto výších:
DOTACE PRO MLÁDEŽNICKÝ SPORT
FO Lanškroun 380.000 Kč
Volejbalový oddíl TJ Lanškroun 900.000 Kč
HK Lanškroun 160.000 Kč
TJ Sokol Dolní Třešňovec 10.000 Kč
TJ Lanškroun 973.000 Kč
Na odměny trenérům byla vyčleněna částka 400 tis. Kč.
DOTACE PRO KULTURU
Celoroční činnost studio I. Z. Dance 49.000 Kč
RM také odvolala ředitele těchto příspěvkových organizací a vyhlásila na jejich místa výběrová řízení. Konkrétně šlo o M. Valuška – ZŠ Smetanova, I. Skalickou DDM Lanškroun, P. Tovtíkovou – Madoret, P. Vašíčka – ZUŠ Lanškroun, R. Kolderovou – MŠ Vančurova. Starosta Vetchý v následné diskuzi vysvětlil, že na základě školského zákona může zřizovatel po vypršení šestiletého mandátu vypsat výběrové řízení. Hynek Brýdl konstatoval, že zřizovatel buď může vyhlásit konkurz, nebo může ředitele ve funkci potvrdit a zeptal se: „V minulosti bylo zvykem, že pokud nebyly vážnější problémy, byli ředitelé potvrzováni. Co vás vedlo k odvolání těch ředitelů a konkrétně paní Skalické z DDM?“ Starosta Vetchý na to reagoval, že jde o procesní záležitost, a že ji radní využili ve všech případech, jiné důvody v tom nebyly. Zastupitel Kráčmar se zapojil do diskuze také: „Rada města obestřela akci mlhou, aby to nevypadalo blbě, kdyby odvolali jen paní Skalickou, která „dělala problémy“. Na to reagoval emotivně zastupitel Brýdl: „Nedokážu se smířit s tím, že tu probíhají tyto čistky, na základě osobních a politických názorů“. Na to vzápětí odpověděl starosta Vetchý: „Já bych nehovořil o čistkách, to bychom tu byli dlouho, kdybych hovořil o lidech, kteří po kritice odešli radši sami. Pan Karlík tu zmiňuje, že Pardubický kraj to dělá plošně a po šesti letech automaticky vyhlašuje výběrové řízení“.
RM také vyhlásila výběrové řízení na pozici ředitele organizace Sociální služby Lanškroun, neboť ředitel Ing. Milan Minář na vlastní žádost končí ve funkci.
RM projednala pravidla participativního rozpočtu a současně vyzvala k podávání žádostí na další období. Mimo jiné může nově návrh podat i občan mladší 15 let. Projekty mohou být investiční i tzv. měkké, tedy sloužit k pořádání veřejných akcí, přednášek atd. Celková výše projektu nesmí překročit 500 tis. Kč. V rozpočtu je stejně jako loni 1 mil. Kč a návrhy lze podávat až do konce května 2024. Realizovatelnost navržených projektů zhodnotí úředníci z příslušných odborů. Během září pak navržené projekty posoudí ekonomicko-investiční komise. Zastupitel Hurych se později ptal právě na ekonomicko – investiční komisi, která by měla řešit tyto projekty. Starosta Vetchý odpověděl, že komise zatím není sestavená.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Ondriášová informovala zastupitelstvo, že proběhla řada výběrových řízení a většina pozic byla úspěšně obsazena. Nejvíce nových zaměstnanců nastoupilo od 1. 4. a to celkem 5. Nové výběrové řízení se připravuje na odboru kanceláře starosty a tajemníka na pozici projektového a finančního manažera. Ten by měl mít na starost dotace a také veškeré finanční a ekonomické záležitosti odboru.
Městský úřad se také již pustil do přípravy voleb do Evropského Parlamentu, které se uskuteční 7. a 8. června 2024. Tajemnice Ondriášová připomněla i významné rekonstrukce, které aktuálně město investuje, nebo připravuje. Jde především o rekonstrukci ZŠ A. Jiráska 139, ulici Svatopluka Čecha a přípravu Biotopu.
Paní tajemnice zmínila také Den země, v rámci kterého proběhla ve spolupráci s TS Lanškroun a společností JRK analýza odpadů. Výsledky budou teprve prezentovány, ale měly ukázat, kolik odpadu se zbytečně likviduje skládkováním a přitom by se dal vytřídit. Intenzivně se také školí zaměstnanci odboru stavební úřad a to v souvislosti s digitalizací stavebního řízení, která by se naplno měla rozjet od 1. července. „Ministerstvo nám již představilo systém digitálního stavebního řízení, ale jen velmi zběžně, protože se na něm permanentně pracuje. V současné době řadu věcí neznáme, protože nejsou k dispozici metodiky. Nevěřím tomu, že 1. července můžeme říci, že jsme to úplně odstartovali“, konstatovala poněkud skepticky tajemnice Ondriášová.
Letos by měla být hotová rekonstrukce ulice Svatopluka Čecha, město v této souvislosti poskytlo dotaci 1,25 mil. Kč společnosti Albi.
I.VSTUPY VEŘEJNOSTI
Pan Krajči poukazoval na to, že řada věcí, o kterých se mluví, nebo jsou dotazovány na zastupitelstvu skončí bez odpovědi, neboť dotazovaný neví. Následná odpověď je však zaslána pouze tomu, kdo se ptal a veřejnost nemá možnost se s informacemi seznámit. Ptal se tedy, jestli by nebylo možné všechny odpovědi zveřejňovat. Starosta vysvětlil, že by to šlo, pokud se vyřeší ochrana osobnosti.
Dále pana Krajčiho zajímalo, jestli se v souvislosti s výstavbou biotopového koupaliště připravuje místní referendum. Obává se totiž, že většina místních lidí neví, jak významně zasáhne stavba do stávajícího areálu. Konkrétně chtěl vědět, jestli by mohlo být referendum součástí voleb do evropského parlamentu. Starosta Vetchý odpověděl, že se o tom nediskutovalo na radě ani zastupitelstvu. Projekt biotopu pak popsal, jako citlivě doplňující lokalitu, rozvíjející turistický ruch, ubytovací zařízení i místní restaurace. Plocha areálu by podle jeho slov měla být o velikosti tří fotbalových stadionů s koupacím biotopem o velikosti cca 7 plaveckých bazénů. Kapacita návštěvníků má být cca 600 lidí. Starosta také uvedl, že on sám je proti vyhlášení referenda, ale dodal, že je jen jeden z 21 zastupitelů. Ing. Hurych později doplnil, že se připravuje petice, která má za cíl zmapovat názory Lanškrouňáků na biotopové koupaliště. Připustil, že jsou ve městě jak lidé, kteří projekt vítají, tak ti, co jsou k němu kritičtí a obávají se jeho realizace a dodal: „Vaříme z dojmů, ale je možné, že Lanškrounským to především není jedno“. Informaci o petici už pravděpodobně doma máte, takže je na vás, jestli podpoříte vyhlášení referenda, ve kterém můžete, jako občané Lanškrouna, říci své ano nebo ne biotopovému koupališti. K tomuto si dovolím poznámku. S nápadem na biotopové koupaliště přišel už před více než deseti lety tehdejší městský architekt Přemysl Kokeš. Politicky se projekt dostal za krátko k ledu, protože proti byla místní Sociální demokracie. Znovu se o „čistém letním koupání“ začalo mluvit v době covidu a město nechalo vypracovat studii. Bohužel zadání studie ani následné přípravě projektové dokumentace nepředcházela široká diskuze nebo veřejné představení záměru. Když už se biotopové koupaliště dostalo na veřejné projednání, bylo o parametrech stavby de-facto rozhodnuto a nebylo moc do čeho mluvit. Pokud dnes část lidí volá po referendu, ukazuje to, na nedostatečné zapojení širokého občanského fóra do této problematiky.
Řada kritiků se také odvolává na to, že přírodní koupaliště oddálí, nebo zcela zastaví možnost postavit v Lanškrouně krytý bazén. Na to ale rada zareagovala po svém a ve velkém stylu. Starostu Radima Vetchého a místostarostu Miloše Smolu pověřila přípravou zadání architektonické soutěže, s cílem najít nejvhodnější řešení výstavby krytého plaveckého areálu. Součástí zadání bude i analýza investičních a provozních nákladů. Toto téma si ale určitě zaslouží hlubší analýzu, na kterou se chystám.
Ve vstupech následně vystoupila občanka, která kritizovala poškozené parkety v LArtu. Starosta Vetchý uvedl, že je na organizaci, která LArt spravuje, aby se při manipulaci s nábytkem chovala k zařízení tak, aby nebylo nutné upozorňovat na poškození. Občanka se také ptala, budou-li polepeny průhledné zastávky autobusů, které jsou často pastí pro ptactvo. Starosta přislíbil, že polepky budou na zastávky nainstalovány. Dále padl dotaz, kde je u polikliniky umístěna schránka na nebezpečný odpad, jako jsou injekční stříkačky atd. Zaznělo, že jde o nerezovou skříňku u trafostanice v ul. Strážní.
Vladimír Skalický na závěr pozval všechny přítomné na výtvarnou akci s názvem Dvorky, která proběhne v sobotu 7. června 2024 od 10 hodin.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
MĚSTO ŽÁDÁ O DOTACE NA SPORTOVNÍ HALU
Hned na začátku starosta Vetchý představil velký projekt sportovní haly, která dlouhodobě chybí především volejbalistům a florbalistům. Projekt se od původní verze vylepšil hlavně z energetického hlediska a měl by být na úrovni pasivní stavby, to by mělo přinést významné snížení budoucích finančních nákladů i možnost získání dotací. Starosta Vetchý hovořil o plánované spotřebě celé haly na úrovni cca 80 MWh za rok. Celková cena stavby se aktuálně pohybuje na cca 116 mil. Kč bez DPH. Radní Fuchs později doplnil, že město bude chtít, tak jako u LArtu, uplatnit odpis DPH. Podle starosty Vetchého by Lanškroun měl zaplatit cca 50 mil. Kč, Pardubický kraj také cca 50 mil. Kč a zbytek Národní sportovní agentura. Vzhledem k tomu, že současně se stavbou haly má probíhat i plánovaná stavba biotopového koupaliště, přiznala vedoucí finančního odboru Renáta Krčová, že město si bude muset vzít úvěr. Rok 2025 se má zvládnout bez něho, ale v roce 2026 se město zadluží minimálně částkou 100 mil. Kč. Paní Přibylová to okomentovala slovy, že tato informace měla být součástí předkládaného materiálu, který projekt popisuje a na základě kterého se mají zastupitelé rozhodovat o podání žádostí o dotace.
O projektu se začalo mluvit už před volbami v roce 2018, tehdy se plánovalo, že stavba by se mohla vejít do 60 mil. Kč a její součástí by mohla být také horolezecká stěna. Od stěny se ale za krátko upustilo, prý z důvodu ceny.
V rámci diskuze vystoupil jako první Ing. Kotyza, který není principiálně proti, ale uvítal by více informací o projektu, jeho využitelnosti pro studenty škol a spolky. Podle starosty mají ředitelé škol o využití haly na výuku zájem. Gymnázium podle jeho slov bude využívat halu v dopoledních hodinách na 12 hodin, SZeŠ až na 9 hodin týdně. Ostatní školy díky tomu budou mít více možností využívat prostory Dělnického domu. Obávám se však, že reálná využitelnost může být problematická. Od Gymnázia Lanškroun to k hale bude cca 21 minut od SZeŠ dokonce 27. To může organizaci výuky komplikovat.
Zastupitel Kráčmar projekt podpořil, ale uvítal by lepší ekonomické vyčíslení nákladů na provoz. Připomněl třeba, že město bude muset podpořit sportovní spolky tak, aby si mohly dovolit nájem zaplatit. Starosta Vetchý vysvětlil, že se jinde ušetří tím, že peníze z nájmu se vrátí městu a nepůjdou do krajské pokladny.
Ředitelka DDM Skalická poukázala na to, že ji nikdo za 6 let s tímto projektem neoslovil, přitom DDM pod sebou má na 50 mladých volejbalistů. Následně se ptala na to, kdo bude halu provozovat a jestli by se zázemí haly nedalo spojit se zázemím pro DDM. Starosta Vetchý odpověděl, že provoz haly mají zajistit podle plánu TS Lanškroun.
Zastupitel Hynek Brýdl podotkl, že hala se připravuje dlouhodobě a spoustu času projektu věnoval především místostarosta Oldřich Strnad. Upozornil, že Pardubický kraj nepřislíbil konkrétní částku ve výši 50 mil. Kč. Chtěl také, aby bylo jasně zaznamenáno, že starosta přislíbil, že Pardubický kraj poskytne 50% z částky, která zbyde po odečtení dotace z NSA. Zastupitelstvo města 16 hlasy podpořilo podání žádosti o dotaci na výstavbu nové sportovní haly.
BUDOVU NA ULICI KOLLÁROVA LANŠKROUN ZDARMA NEPŘEVEZME
Dalším bodem jednání byl návrh zastupitele Hynka Brýdla, který chtěl prosadit bezplatné převzetí budovy na Kollárově ulici do majetku města, s tím, že by se postupně získávaly dotace na rekonstrukci budovy pro potřeby města. „Domnívám se, že je to veřejný majetek ve městě a je v našem zájmu, aby budova vzkvétala a nechátrala. Lze ji využít pro DDM, knihovnu nebo vznik dětské skupiny. Chci rozproudit diskuzi o téhle věci, byť si myslím, že koalice bude držet pospolu a můj záměr nepodpoří“, řekl mimo jiné Hynek Brýdl. Následná diskuze nepřinesla žádný názorový posun a stále platí, že starosta Vetchý včetně koalice nemají o budovu zájem. Jako argument zaznívá především názor Pardubického kraje, který rekonstrukci budovy pro speciální školství vzdal z důvodu finanční náročnosti rekonstrukce. S touto argumentací zastupitel Brýdl nesouhlasil a označil ji za neseriózní, neboť kraj se mohl rozhodovat na základě ekonomických souvislostí, které nám nemusí být zřejmé. Následně starosta Vetchý k překvapení ostatních navrhl hlasování o bezplatném převodu budovy na nám. A. Jiráska 140 do vlastnictví Pardubického kraje, který o tento převod již loni požádal. Zastupitelé Brýdl i Kráčmar tento krok považovali za nelogický, starosta návrh obhajoval a tajemnice Ondriášová podotkla, že body se mohou doplňovat i během jednání, ale nemůže se s nimi v předstihu seznámit veřejnost, což není ideální. Ing. Hurych označil starostův návrh za trucovitý a precedentní, který by mohl nastolit nové nepříliš šťastné pravidlo. Starosta argumentaci přijal a slíbil, že bod připraví na příští jednání zastupitelstva a město zveřejní záměr města bezplatně převést budovu na Pardubický kraj. V následném hlasování nebylo usnesení o bezplatném převodu budovy na ul. Kollárově do majetku města přijato. Pro bylo 8 zastupitelů, 10 bylo proti, jeden zastupitel se zdržel.
ZABAVENÍ TÝRANÝCH ZVÍŘAT
Lanškroun v rámci svých povinností pověřeného úřadu musel zajistit stádo týraného skotu, celkem 22 podvyživených zvířat v obci Lubník. Podle vyjádření Petry Juřinové, vedoucí odboru životního prostředí, muselo město konat na základě rozhodnutí krajské veterinární stanice a umístit zvířata do náhradní péče a to včetně zajištění krmiva. Majitelka zvířat zemřela a její syn se o zvířata řádně nestaral. Od roku 2015 byl opakovaně řešen z důvodu týrání zvířat. „Problém je v tom, že není ukončené dědické řízení po zemřelé majitelce a nelze zatím škodu vymáhat, ani zvířata prodat“, vysvětlila Petra Juřinová a dodala, že věc je právně velmi složitá. Město Lanškroun na zajištění zvířat a jejich péči vyčlenilo částku 350 tis. Kč.
RETOPING ATLETICKÉ DRÁHY NA STADIONU
Starosta Vetchý popsal, že aktuálně je povrch drah po cca 12 letech užívání již poškozený a hrozí degradace hlubších vrstev dráhy. Pokud se teď udělá opatření v hodnotě 2 mil. Kč, měla by dráha dál bez problémů sloužit sportovcům, jinak do dvou let hrozí investice dvojnásobná.
ZÁLOŽNÍ ZDROJ NA POLIKLINICE
Takzvané zařízení UPS řeší případný výpadek proudu u klíčových pracovišť polikliniky. Původní umístění zdrojů rušilo provoz chirurgie, a proto se pro ně našla náhradní místnost. Problém je, že prostor je špatně odvětraný a v létě se místnost s UPS přehřívá nad 40 °C, což neprospívá jeho životnosti. Proto je nutné prostor dodatečně chladit. Současně s tím se má vyřešit neprůzvučnost mezi ordinací neurologie a čekárnou. Celkové náklady jsou vyčísleny na 310 tis. Kč. Ing. Kráčmar považuje tuto věc za projekční chybu, ke které by se měl čelem postavit projektant stavby. Z tohoto důvodu chtěl bod stáhnout až do prošetření situace. K tomu nakonec nedošlo, investice se bude realizovat, jen se současně prověří zodpovědnost projektanta v této záležitosti.
DOTACE SPOLEČNOSTI ALBI
V rámci rekonstrukce ulice Čechovy, která se už loni odložila, požaduje společnost Albi příspěvek na rekonstrukci budovy č.p. 45 Dům u Modré hvězdy ve výši 1,25 mil. Kč, což je cca 50% nákladů na fasádu, zpevnění pilíře a bezbariérový průchod podloubím. Na základě žádosti by společnost měla zachovat průchozí podloubí na rohu náměstí, opravit fasádu a současně zajistit bezbariérovost. Část peněz použije také na stabilizaci pilíře, který je a bude negativně ovlivněn nákladní dopravou. Zastupitelům Hurychovi i Reslerovi se nelíbilo, že město se má podílet i na opravě fasády či sklepa. Tomáš Resler doslova uvedl, že očekával definování dotace tak, jak bylo ujednáno, což podle něho není naplněno. Zastupitel Brýdl si nebral servítky: „Podle mě jde o platbu „výpalného“ za to, že město chce opravit ulici Čechovu a spěchá na to“. Podle něho je pravdou, že pilíř budovy stojí nevhodně na mlýnském kameni, ale s touto vadou si ho majitel pořizoval. Tudíž chtít na městu, aby se na řešení stabilizace podílelo, nepovažuje za seriózní. Tomáš Resler byl ale smířlivější: „Principiálně s dotací nemám problém, pokud by byly materiály a podklady lépe připravené“. Každopádně schválení spěchalo i proto, že vlastník budovy, společnost ALBI, musí mít vše hotové do 31.8. tak, aby mohla plynule navazovat rekonstrukce Čechovy ulice. Starosta Vetchý popsal, že dohoda s ALBI se nevyjednávala snadno a byla výsledkem složitě hledaného kompromisu. Zastupitel Brýdl navrhl protinávrh na snížení dotace na 500 tis. Kč. Jeho návrh přijat nebyl a zastupitelstvo následně odhlasovalo původní výši dotace 1,25 mil. Kč.
CYKLOSTEZKA DO LUKOVÉ BUDE JEŠTĚ LETOS
Aktuálně je podle informace starosty Vetchého vysoutěžen dodavatel a to „velmi dobře“. DSO Lanškrounsko by mělo realizovat projekt cyklostezky ve II. polovině roku s termínem dokončení do konce roku 2024. Stavět by se mohlo dříve, ale brání tomu pacht na jednom z pozemků. Město Lanškroun se mělo původně podílet na výstavbě částkou 5,5 mil. Kč. Protože byla stavba vysoutěžena levněji, snížil se příspěvek na 2,95 mil. Kč a město tak významnou položku ušetří. Celkové náklady projektu jsou cca 24 mil. Kč, 20 mil. Kč zaplatí dotace z Integračního regionálního operačního programu EU.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Hned na začátku se zastupitel Brýdl ohradil vůči změně termínu zastupitelstva a jeho přeložení ze středy 24. dubna na úterý 23. dubna. Starosta Vetchý odpověděl, že se tak domluvili na radě, ale konkrétní důvod nezmínil, doplnil také, že to zákon o obcích umožňuje. To Hynku Brýdlovi nestačilo a konstatoval, že mu nedodržování harmonogramu vadí a vnímá to jako neúctu ke kolegům. Navíc se ho nikdo dopředu na nic neptal. Považuje za slušnost informovat s předstihem a ne na poslední chvíli a bez upozornění. Ke kritice se přidali také zastupitelé Košťál a Resler, který dodal: „Na zítra jsem si zrušil tři schůzky, protože jsem počítal se zastupitelstvem. Kdyby mi Jirka Hurych neposlal SMS, tak bych sem nedorazil, protože jsem si vůbec nevšiml, že je změna“. Uznal, že byla jeho chyba, že si změny nevšiml, ale uvítal by upozornění.
Petr Kotyza se ptal na biotop a stav přípravy. Starosta vysvětlil, že město již má stavební povolení na některé části. Letos se má proinvestovat cca 5 mil. Kč. V prostoru rybníka má začít vznikat sypaná hráz v koordinaci s Rybářstvím Litomyšl. Současně se připravuje výstavba parkoviště za 15 mil. Kč. Součástí akce biotopu bude podle vyjádření Radima Vetchého také položení vodovodního řádu na dno rybníka. Většina prací bude probíhat v letech 2025 a 2026. Starosta také deklaroval, že kácet se budou jen stromy v havarijním stavu a ty nezbytně nutné. Kácení projde projednáním na komisi pro životní prostředí. Součástí projektu je i výsadba nové zeleně. Voda do biotopu se bude brát ze dvou vrtů.
Dále se probíralo řešení „myší díry“, která je pěší propojkou sídliště s ulicí Na Větru. Aktuálně je věc řešena projektantem, jak popsal starosta Vetchý.
Na přetřes přišel i participativní rozpočet. Ten by měl být v příštím roce navýšen. Zastupitel Karlík navrhl, aby to byl dvojnásobek, tedy 2 miliony Kč.
Na závěr kritizoval radní Stanislav Popelář to, že se zastupitelé Brýdl a Hurych minule podivovali nad tím, že bude Lanškroun reprezentovat na konferenci o Evropské integritě v Polsku. Údajně oba pánové také kontrolovali jeho facebookový profil. Následně popsal, jak byla jeho rodina za socializmu perzekuovaná. A dodal, že se dnes vracíme ke stejným praktikám, když někdo sleduje, koho si „lajkne“, „Já si pořád myslím, že máme demokracii a můžu si psát, co chci“, řekl pan Popelář. Hynek Brýdl odpověděl v tom smyslu, že ho facebook pana Popeláře nezajímá, ale že reagoval na to, že po prvním setkání na konferenci o integritě pan Popelář prezentoval protiukrajinské postoje. Na to pan Popelář odpověděl, že jde o lež, protože on je proti válce. Zastupitel Hurych zopakoval, že ho zajímalo, proč město Lanškroun reprezentuje člověk, jehož názory jsou v zásadním rozporu se základním motem celé konference. Kráčmar vstoupil do už poněkud vášnivé debaty s poznámkou, proč při historické zkušenosti své rodiny reprezentuje pan Popelář stranu vedenou bývalým komunistou a estébákem. Radní Vetchý napomínal zastupitele, aby si tyto šarvátky nechali do soukromí a neprali „špinavé prádlo“ takto veřejně.
František Teichmann