V následujícím půlroce proto přibudou komentáře, rozhovory i zamyšlení na toto důležité téma. Pravdou totiž zůstává, že osvícené vedení města dokáže posunout váš každodenní život k lepšímu výrazně víc než celá česká vláda. Bohužel může to být i přesně obráceně.
Zavazuji se dopředu, že budu dbát na kultivovanost všech textů zveřejněných na stránkách Listů Lanškrounska a v rámci objektivity dám prostor k vyjádření všem demokratickým politickým názorům. Jen tak to má smysl. Připomenout ale musím, že naším cílem byl a je objektivní, ale kritický pohled na politické dění ve městě.
První článek mapuje názory bývalých starostů a starostky na současné vedení města, které měli hodnotit v osmi oblastech:
- A) Investice do infrastruktury a občanské vybavenosti
- B) Podpora bydlení a podnikání
- C) Podpora kultury a sportu
- D) Transparentnost rozhodování
- E) Komunikace s občany
- F) Péče o životní prostředí
- G) Rozvoj lanškrounského školství
- H) Podpora sociálně potřebných
Aby bylo hodnocení přehlednější a přesnější, požádal jsem je o známku jako ve škole 1 - 5 a stručný komentář. Ze šesti oslovených: Jan Špičák, Jan Kolomý, Jaroslav Karlík, Ladislav Maixner, Martin Košťál a Stanislava Švarcová reagovali poslední čtyři. Páni Kolomý a Špičák už nechtějí dnešní situaci veřejně hodnotit, na což mají právo.
Pro přehlednost uvádím na začátku článku sumární tabulku známek. Hodnocení jednotlivých oblastí následuje v pořadí, ve kterém za sebou jednotliví starostové úřadovali.
Jaroslav Karlík
V současné době působí jako koaliční člen Rady města Lanškrouna. 2014 byl zvolen za politické uskupení Volbu pro Město. Starostou byl v letech 1998 - 2000. Od roku 2012 je v penzi.
- A) 2 - Za uplynulé období se podařilo udělat veliký kus práce a výsledky vidíme na každém druhém kroku. Staráme se o to, aby město bylo krásné a čisté, každý rok je použito zhruba 20mil. Kč do obnovy majetku města, opravují se inženýrské sítě, povrchy ulic, dělají se nové chodníky, postupně se řeší letité problémy s údržbou ulic, parkováním vozidel a mnoho dalších potřebných věcí. Kdo chce vidět, ten si toho určitě všímá. Pár detailů by se totiž mělo dát ještě vylepšit, abychom v daném roce stihli udělat vše, co si naplánujeme. Jsou určité rezervy v nasazení zainteresovaných lidí, kteří toto mají na starosti, takže známku výbornou si nechávám v záloze.
- B) 2 - Podpora bydlení a podnikání je podle mne také na známku chvalitebnou. Je připravena developerská výstavba zhruba 200 bytů v bytových domech, opravuje se jeden dům na Dobrovského ulici, kde bude 8 bytů spíše sociálního charakteru. Zdejší firma bude stavět 2 bytové domy na Čelakovského ulici. Připravuje se lokalita pro rodinné domy Na Výsluní. Nepodařilo se mi prosadit zainvestování cca 10 parcel ročně v lokalitě Na Střelnici, aby bylo více uspokojených zájemců o výstavbu rodinných domků, proto známka chvalitebně, určitě je v této oblasti co zlepšovat.
- C) 1 - Podpora kultury a sportu je kapitola s mimořádným významem a také s mimořádnými náklady. Stavba nového kulturního domu byla v počátcích velmi kritizována opozicí. Všichni vidíme, jak nám roste před očima nový velkolepý „kulturní stánek“, který bude na vysoké úrovni s přesahem do dalších desítek let. Věřím, že si časem najde své místo na výsluní, a že nám ho budou mnozí trochu závidět. Bude to stát bezesporu mnoho usilovné práce ve vedení a provozu tohoto „kolosu“. Bude zapotřebí velice dobrý a zkušený manažer, aby dokázal využít všechny možnosti této novostavby. Do sportu odchází ročně také nemalé prostředky, zvlášť pro sportování dětí a dorostu ve věku do 19 let. Možná to bude trochu kacířská myšlenka, když napíšu, že si naše sportovce až poněkud rozmazlujeme, ale oni se snaží a mají výsledky. Trochu mě mrzí, že jsme nestihli napravit resty z minulých let, myslím tím šatny u Haly B. Modrého a u atletického stadionu, přestože jsme se o to snažili.
- D) 3 - Mám k tomu několik důvodů. Městské noviny, jako hlavní zdroj přísunu informací, by podle mě měly vycházet jako čtrnáctideník a měly by taky trochu suplovat úřední desku města, kterou téměř nikdo nečte. Další rest cítím v nedostatku informací při jednání Zastupitelstva města, a sice v tom, že běžný návštěvník zasedání nemá mnohdy vůbec ponětí, o čem se jedná. Pomohly by například promítnuté fotografie nemovitostí, které se prodávají a také podrobnější výklad při rozhodování o ekonomických záležitostech a rozpočtových změnách. V této oblasti je co zlepšovat.
- E) 2 - Myslím, že k důležitým otázkám jsou obyvatelé našeho města zváni na různé besedy a představování záměrů vedení města.
- F) 1 - Péče o životní prostředí je na velmi dobré úrovni, Technické služby města se velmi snaží, aby město bylo čisté a krásné, připravuje se nový systém ve svozu domovního odpadu, dokonce s vážením obsahu popelnic a možností slev pro ty, kteří odpady třídí. Už se na to těším.
- G) 1 - Každý rok se ve školských zařízeních něco opravuje, budou se stavět půdní vestavby na ZŠ Smetanova, je potvrzena dotace na novou stavbu pro technickou výuku (Polytechnické centrum) na ZŠ Dobrovského. Staví se nové učebny pro SOŠ a SOU Na Střelnici, máme na Krajském úřadu pana ing. Bernáška ve funkci člena školské rady a i tato skutečnost je velmi přínosná.
- H) 2 - Město se stará o své potřebné, mají možnost zajít se umýt, dostávají oblečení, v zimních měsících byla bezdomovcům k dispozici místnost, kde bylo teplo a tak podobně…
Ing. Doc. Ladislav Maixner CSc.
Jako starosta Lanškrouna působil v letech 2000 - 2002, kdy byl zvolen za KDU-ČSL. V současnosti je v penzi.
- A) 2 - Oceňuji investice do rekonstrukcí ulic, chodníků a parkovišť. Umístění společenského domu je účelné, včetně úpravy okolí nádraží. Výstavba společenského domu bez architektonické soutěže problematická. Polikliniku bylo možné řešit i jinak.
- B) 1 - Podpora bydlení je standardní, lidé využívají rudoltických aktivit. Velmi oceňuji pozornost, kterou město a osobně starosta věnuje na podporu zájmu mládeže o přírodovědná a technická povolání.
- C) 1 - Podpora kultury a sportu je v Lanškrouně tradičně na dobré úrovni.
- D) 2 - Transparentnost má svá slabá místa, ovšem i ze strany občanů, kteří souhlasí s řešením a teprve po realizaci se množí připomínky.
- E) 2 - Standardní jsou besedy s občany nad řešením některých problémů. Obtížně je pochopitelná náhrada vyhovujících mírně opozičních Listů Lanškrounska zpravodajem úřadu a samosprávy, byť bezplatným.
- F) 1 - Péče o životní prostředí je vyhovující (např. rybníky). Snad jen chybí prognóza řešení skládkování komunálního odpadu v návaznosti na záměry Pardubického kraje.
- G) 1 - Město věnuje trvalou pozornost školským zařízením všech stupňů včetně investic.
- H) 1 - Podpora sociálně potřebným je především věcí státu a kraje. Transformace podpory probíhá standardně.
Ing. Martin Košťál
Do roku 2017 byl lanškrounským zastupitelem zvoleným za ODS. Ve funkci starosty jako jediný po roce 1989 obhájil svůj post a vykonával dvě volební období v letech 2002 - 2010. V současné době pracuje na pozici tajemníka města Králíky.
- A) 3 - Plánované akce v rozpočtu jednotlivých let se často neuskutečnily, realizovaly se jen některé. O opravách ulic a chodníků se povětšinou jen mluvilo, splnilo se toho hodně málo.
- B) 4 - V oblasti podpory podnikání se neudělalo vůbec nic, vyjma velmi nestandardního nákupu a následného prodeje pozemků firmě Schott před 2 roky, která mimochodem na tomto pozemku ještě ani nezačala stavět. V oblasti bydlení současná koalice pouze pokračovala v tom, co připravila předchozí vedení města. Na přání developerské firmy však upravila v lokalitě Za Střelnicí jak regulační podmínky pro výstavbu, tak dobu výstavby a další smluvní podmínky.
- C) 3 - Kulturní i sportovní vyžití je v Lanškrouně na vysoké úrovni především díky nadšencům, kteří se těmto aktivitám věnují. Ze strany stávajícího vedení města se nejedná o žádnou promyšlenou koncepci, víceméně jde o podporu spřáteleným spolkům a jednotlivcům.
- D) 5 - Sliby o otevřené radnici a transparentním rozhodování byly tím, co především Lanškrounskému fóru pomohlo zvítězit v posledních komunálních volbách. Bohužel zůstalo jen u předvolebních slibů; praxe byla po ovládnutí radnice naprosto opačná. Za vše hovoří netransparentní výběr projektanta nového kulturního domu a ostatní kauzy. Nebo další „maličkosti“: 1) Téměř naprosté ignorování dotazů a připomínek občanů na webu města (popř. arogantní odpovědi tajemníka a starosty). 2) Předkládání důležitých návrhů zastupitelům města bez dostatečného zdůvodnění a vysvětlení. 3) Zveřejňování značně redukovaných zápisů z jednání rady města až 2 měsíce po jejich konání, navíc po opakovaných urgencích, si nedovolilo žádné z předešlých vedení města.
- E) 5 - Platí totéž co v předešlé oblasti. Přidat bych mohl ještě obstrukce a porušování zákona při (ne)poskytování informací nejen občanům, ale i členům zastupitelstva.
- F) 3 - Drobné pozitivní kroky nevyváží to, že nedošlo k tolik potřebnému rozhodnutí, jak dál s odpady v našem městě, a že se nepokračuje s revitalizací městských zahrad.
- G) 2 - Víceméně se pokračuje v trendu minulých období, k žádné zásadní změně nedošlo.
- H) 2 - I zde se pokračuje v trendu minulých období, k žádné zásadní změně nedošlo.
Mgr. Stanislava Švarcová
Je zvolená zastupitelka za ODS. Na postu starostky pracovala v letech 2010 - 2014. Pracuje jako ředitelka Základní školy speciální v Lanškrouně.
- A) 3 - Infrastruktura – oprava komunikací postupovala standardně, cyklostezka bez dotace a realizace. Občanská vybavenost také průměrně. Líbí se mi hřiště u Lanškrouňáčku.
- B) 3 - Bydlení pouze pokračování v započaté cestě, jednání s developerem příliš vstřícné. V oblasti podnikání jen prodej pozemku společnosti Schott, pravděpodobně na žádost společnosti. Zavřené restaurace a změna příjemné kavárny v kině v prodejnu popcornu o dobrém vyjednávání a podpoře podnikání nesvědčí.
- C) 2 - Kulturních akcí ve městě opravdu velké množství, různé žánry, mnohé pořádané jinými subjekty - spolky, jednotlivci. Podpora města finanční – poskytování dotací. Hodnotit práci ředitelů KC, knihovny, ZUŠ mi nenáleží. Taktéž v oblasti sportu, běžná podpora, běžné opravy.
- D) 5 - Jako zastupitel jsem chtěla nahlédnout do projektové dokumentace na kulturní dům. Zcela v rozporu se zákonem mi to opakovaně nebylo umožněno. PROČ? Pozdní zveřejňování velmi stručných zápisů z jednání RM, rozpočtová opatření bez řádného zdůvodnění (i na velmi vysoké částky – 13 mil.), nedostatečné podklady pro jednání zastupitelstva města.
- E) 5 - Odpovědi na dotazy pozdě. Sděluje se a propaguje vehementně jen to, co se hodí.
- F) 2 - Neřešeno nakládání s odpady! Péče o stávající zeleň dobrá, rozvoj jsem nezaznamenala. Líbí se mi péče o hřbitov a jeho údržba (studii obnovy zeleně zadalo minulé vedení).
- G) 3 - Standardní podpora, poněkud nestandardní postup změny ředitelky v ZŠ Dolní Třešňovec.
- H) 3 - Snížení kapacity Domova pro seniory, nedostatek míst. Pravidla pro přijímání osob do DPS platná od 1. 2. 2018 nepochopitelná, proti zájmům klienta.
Populismus - 1 Výborně
Děkuji všem, kdo se do ankety zapojili a slibuji, že v dohledné době vzniknou další texty na téma komunální politiky.
František Teichmann, foto internet