Logo - Lanškrouské listy
  • Úvod
  • Kulturní dům
  • Reportáže
  • Rozhovory
  • Názory
  • Kultura a sport
  • Hotdog
  • Aktuality
Zpět

Nejdřív do rybníka a pak na jazz

 Publikováno: 22. 10. 2017  František Teichmann


Jazz a litle otherwise, 21. 10. 2017, sál lanškrounského zámku

Sedmnáctý ročník jazzového festivalu Jazz a little otherwise odstartoval třetí říjnovou sobotu na lanškrounském zámku. Na svém místě byl hlavní organizátor večera Ilja Michalec i moderátor Karel Pokorný, který prozradil novinku chystanou na příští rok: „Je to vlastně poslední ročník, který pořádá Ilja pod hlavičkou své agentury. Příští ročník si festival vezme pod záštitu Kulturní centrum Lanškroun, se kterým bude Ilja spolupracovat jako dramaturg festivalu.“

Hot sisters v akci na zámeckém pódiu

 Na rozdíl od minulého ročníku hostil letošní podvečer hned pět hudebních uskupení. Podvečer nastartovalo česko-americké trio ve složení Šmoldas – Nussbaum – Anderson, přičemž kytarista Libor Šmoldas nebyl v Lanškrouně poprvé: „Máte úžasné město, byl jsem se projít i kolem rybníků a dokonce jsem si užil koupání. Jen jsem tam byl sám. Voda měla krásných 13°C a já jsem si říkal, kde jsou všichni lanškrounští otužilci.“

Libor Šmoldas ocenil před koncertem kvalitu lanškrounského rybníka a jeho třináctistupňovou vodu

Ve dvacet hodin se na scéně objevilo dívčí vokální tri  HOT SISTERS, které do nabitého sálu vneslo rytmy swingu, boogy či blues. Mnohému posluchači zaplesalo srdéčko nad pohledem tří sličných dam a nohy se nadaly udržet v klidu. „Okamžitě poznáme jazzové publikum, které dovede reagovat na naši hudbu, a vůbec nám nevadí, že se netančí,“ pochválila posluchače lanškrounského zámku Sophia Lamoš a pokračovala: „Já a Doris jsme sestry pokrevní a s Alicí Bauer jsme sestry duševní. Všechny tři máme vystudovanou konzervatoř, Doris dokonce komponuje. Jinak nám texty píše naše babička, která pro nás šije i kostýmy.“

Další hudební lahůdkou večera bylo italsko – české uskupení  The MUH Trio. Svými skvělými jazzovými variacemi diváky nadchl italský pianista Roberto Magris, bubenická legenda Jaromír Halešic a jeden z nejlepších evropských kontrabasistů František Uhlíř. Ten vzpomíná na roky, kdy se v Lanškrouně účastnil vzdělávacích programů: „Hráli jsme zde například s Alfrédem Strejčkem pro gymnazisty. Pamatuji si, že Alfréd tenkrát běhal maratony a tak běžel do Jablonného a zpět. Na starost nás tenkrát měl Zdeněk Hlaváč a Růženka Šteflová. Moc se nám zde vždy líbilo.“

Losangelský zpěvák Michael A. Mayo svým skvělým vystoupením doslova strhl lanškrounské publikum. Chvíli to vypadalo, že si vystačí jen se svým loopem, ale poté, co se rozeznělo piano Marka Novotného, kontrabas Ondřeje Štajnochra a bicí Jiřího Slavíčka, bylo jasné, že by to byla obrovská škoda. Sál naplnily tóny jazzu, scatu i soulu. Amerického zpěváka jsme se zeptali, jak se mu líbí v České republice: „Jsem zde poprvé a velmi si to užívám. Chutná mi pivo, svíčková, guláš i knedlíky. Dokonce jsem se naučil pár slov česky,“ a hned přidává říkanku Paci, paci, pacičky.

Losangelský zpěvák Michael A. Mayo

Celý festival uzavíralo polské Aga Derlak Trio. Třiadvacetiletá klavíristka Agniezka Derlak, kontrabasista Tymon Trabczyňski  a bubeník Bartosz Szablowski předvedli dokonalý jazzový koncert, který byl ale sehrán tak trochu bez kontaktu s publikem. Mladí umělci přesto předali spoustu jazzové energie divákům, kteří se pak rozešli sychravým podzimem do svých domovů.

Martina Teichmannová



Galerie

Provozovatelem webu je TG TISK s.r.o., Lanškroun | E-mail: frantisek.teichmann@seznam.cz
Tvorba responzivních webových stránek - onemark.cz